„Kto pracuje v sobotu a nedeľu, musí dostať príplatok vo výške 100 % sumy minimálnej hodinovej mzdy,“ vyhlasoval pred časom premiér Fico, ktorý si odkrútil aj nočnú zmenu vo fabrike. Teraz je však výsledok iný, ako očakával. Platy tento rok vzrastú v sobotu len o 25 % a budúci rok sa príplatky zdvihnú na konečných 50 %. Namiesto 100 % tak bude človek zarábať v sobotu len o polovicu viac ako v bežných dňoch. Nedele zostali podľa Ficových plánov a zamestnanec dostane dvakrát toľko. Komplikovanejšie bude rozdelenie príplatkov za nočnú prácu - tie sa majú zvýšiť v dvoch etapách. Dohodli sa na tom zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov s rezortom práce a vládnymi poslancami Smeru. Prvé zvyšovanie sa začne 1. mája 2018, ďalšie až o rok nato. V súčasnosti pracovníci dostávali 20 % a po novom to nebude závisieť od jedného faktora. „Rozdelili sme to do dvoch častí. Prvou je všeobecná a druhou je riziková práca,“ hovorí Richter. Pri rizikovej si človek prilepší o 50 %, pri všeobecnej len o 40 %.
Kompromisné riešenie pritom zástupcovia zamestnávateľov stále označujú za rizikové. „Zamestnávateľom ide o to, aby nebola významne poškodená konkurencieschopnosť priemyslu a aby to nemalo zásadný vplyv na pracovné miesta a na nezamestnanosť. Ani s týmto návrhom nie sme ako zamestnávatelia spokojní, ale berieme ho ako určitý kompromis,“ skonštatoval prvý viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Roman Karlubík. Hovorí, že poškodené budú najmä malé a stredné podniky. Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová rovnako tvrdí, že spokojní nie sú, keďže pôvodný návrh dával zamestnancom viac peňazí. „Domnievame sa, že došlo k značnému ústupku, čo sa týka samotných príplatkov, nie veľmi sme nadšení z ústupku pri nočnej práci. Tam si zamestnanci zaslúžia čo najvyššie príplatky,“ doplnila Uhlerová.
Premiér Robert Fico na otázky neodpovedal, poslanec Smeru Ján Podmanický hovorí, že z rokovaní má dobrý pocit. „Pretože sme sa priblížili k tomu, že na Slovensku výrazne zvýšime príplatky za prácu,“ povedal.
Polepšia si dobre platení zamestnanci, pohoršia nezamestnaní
Radovan Ďurana, ekonóm INESS
- V rebríčku Indexu pružnosti zamestnávania, ktorý vychádza z údajov Svetovej Banky a zahrňuje 41 krajín EÚ a OECD, sa Slovensko prepadne z 26 miesta na 36. miesto (6. miesto od konca). Znamená to, že zákonník práce ešte viac. Dotkne sa to predovšetkým malých zamestnávateľov, osobitne na východnom a strednom Slovensku. Tým vláda pripravila luxusný vianočný darček. Radikálne zvýšila minimálnu mzdu, zrušila odvodovú odpočítateľnú položku zamestnávateľa a teraz to okorení zvýšením príplatkov. Výsledkom bude menšia ochota zamestnávateľov tvoriť nové pracovné miesta, rozširovať výrobu cez víkendy aj v noci. Zamestnanci, ktorí sú dobre platení u veľkých zamestnávateľov si pravdepodobne prilepšia. Pohoršia si zamestnanci v malých firmách a osobitne nezamestnaní. Im vláda opäť zvýšila bariéru, ktorú budú musieť prekonať, ak sa budú chcieť zamestnať.