V Anglicku momentálne zúri kmeň H3N2, ktorý si už vyžiadal aj obete na životoch. Vírus chrípky pritom každoročne mutuje a oslabených jedincov, seniorov či malé deti môže ohroziť aj na živote. Ako rozpoznať chrípkové ochorenie a kedy určite vyhľadať lekára?RIO - Perex sem napíš
Chrípková sezóna sa v krajinách severnej pologule začína v októbri a končí sa v apríli. Väčšina krajín hlási najvyšší počet ochorení koncom a začiatkom roka. „V posledných rokoch klasická chrípková epidémia nebola, uvidíme, ako to bude tento rok,“ povedala pediatrička Katarína Šimovičová. O epidémii sa hovorí, ak v pomerne krátkom čase na ohraničenom území ochorie väčšie množstvo ľudí tým istým pôvodcom nákazy. „Podľa geografického šírenia sa rozoznávajú lokálne, okresné, krajské i celoštátne epidémie,“ upozornila Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR).
Úrad pritom monitoruje a vyhodnocuje situáciu vo výskyte akútnych respiračných ochorení, chrípky a chrípke podobných ochorení. „Na očkovanie je však už neskoro, protilátky sa vytvárajú aj dva týždne. Ak by vakcínu dostal človek, ktorý už je nakazený, mohlo by to byť nebezpečné,“ varoval internista Igor Vozár.
Igor Vozár, internista: Ochorenie končí aj transplantáciou srdca
- Isté skupiny ľudí, ako sú starší nad 65 rokov, chronicky chorí, kardiologickí pacienti, astmatici či deti, majú väčšie riziko komplikácií pri chrípke ako ostatní. Ohrození sú aj študenti internátoch či ľudia v domovoch dôchodcov. Problémy môžu byť spôsobené oslabením po víruse, alebo pacient ešte dostane bakteriálnu superinfekciu. Pacienti môžu trpieť zápalom pľúc, priedušiek, u astmatikov sa môže výrazne zhoršiť stav. Z neurologických ochorení to je zriedkavo zápal mozgových blán, zápalové ochorenie nervov pri infekcii, ktoré môže spôsobiť aj ochrnutie. Takýchto prípadov však nie je veľa. Z kardiovaskulárnych ochorení hrozí zápal srdcového svalu, osrdcovníka. Niektoré prípady môžu skončiť aj zlyhaním srdca, zvlášť keď bolo predtým choré. Sú však aj prípady mladých ľudí, ktorí z plného zdravia museli pre chrípku podstúpiť transplantáciu srdca.
Nebezpečné komplikácie
- riziko zvyšujú chronické ochorenia, fajčenie a obezita
- zápal stredného ucha, prínosových dutín, pľúc
- môže dôjsť k postihnutiu srdca, nervového systému, až k úmrtiu
Katarína Šimovičová, pediatrička: Rodičia, nepanikárte
- Ak dieťa nemá prudké bolesti, nevracia, nemá hnačku, tak počkajte, asi tri dni. Striedajte Nurofen s Paralenom, znižujte horúčku zábalmi. Dajte dieťaťu teplý čaj, uložte ho do postele. Nerobte paniku.
Príznaky
- náhly nástup príznakov z plného zdravia
- vysoká teplota nad 38 °C
- na začiatku bolesť kĺbov
- silná bolesť hlavy, často za očami
- suchý dráždivý kašeľ
- často sa objavuje zimnica a triaška
- po dvoch dňoch sa môže objaviť nádcha a bolesť hrdla
Liečba
- môžu sa nasadiť antivirotiká, no tie sa musia nasadiť do dvoch dní od začiatku príznakov
- najlepšie pomáha pokojný režim na lôžku
- odporúčajú sa lieky proti bolesti a na zníženie teploty
POZOR! - únavu a malátnosť môžete pociťovať ešte niekoľko dní či týždňov po ústupe chrípky
Očkovanie je účinné, no už je naň neskoro
Za najúčinnejšiu prevenciu proti chrípke považujú odborníci očkovanie. To sa ale neodporúča v čase, keď už chrípková epidémia prepukla. Podľa Zuzany Drobovej z ÚVZ SR: „Očkovacia látka pozostáva z antigénov vírusov chrípky, ktoré určuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).“ Väčšinou sú obsiahnuté tie vírusy chrípky, ktoré najviac cirkulovali v predchádzajúcej chrípkovej sezóne, pretože výroba očkovacích látok proti chrípke trvá zhruba šesť mesiacov. Ak aj v očkovacej látke nie je práve kmeň, ktorým sa pacient nakazil, vakcína zmierni príznaky a následky chrípky. Preto sa očkovanie odporúča vďaka takzvanej skríženej imunite, ktorá pomáha znižovať závažnosť a čas trvania chrípkového ochorenia aj v prípade, že nie je spôsobená rovnakým typom vírusu.