Celkovo za minulý rok muži v uniformách evidujú vyše 66-tisíc trestných činov, čo je o 23-tisíc menej ako pred piatimi rokmi. Objasnenosť pritom stúpla z 54 % na 59 %. „Toto sú najlepšie čísla v histórii samostatnej Slovenskej republiky,“ vyhlásil sebavedome Kaliňák. Z trestných činov sa na Slovensku stalo 57 vrážd, z ktorých sa mužom zákona nepodarilo objasniť 18. Z hľadiska čísel je najbezpečnejším regiónom okres Bánovce nad Bebravou. „Medzi najnebezpečnejšie okresy patria Bratislava I, II a III, čo je logické, lebo je tu aj najvyšší počet ľudí, ktorí nežijú priamo v Bratislave z hľadiska trvalých pobytov,“ doplnil policajný prezident Tibor Gašpar. Kaliňák prízvukoval, že sa policajtom darí zvyšovať počet prípadov, kde dochádza ku kráteniu dane. „Či skutočne klesá zločinnosť, na to treba hlbšiu štúdiu,“ hovorí bezpečnostný analytik Milan Žitný. Čísla totiž podľa jeho slov môžu skresľovať sami policajti tým, čo vyhodnotia ako trestný čin. „Ukazuje to akýsi obraz, ale či je ten obraz presný, povedať neviem,“ dodal.
Podrezaný futbalista - Bratislava 7. 10. 2017
Pri incidente medzi cudzincom a skupinkou Slovákov prišiel o život Branislav († 37). Branislav zasiahol do sporu svojho ukrajinského kamaráta s Indom o taxík. Počas incidentu, ktorý sa zvrhol na krvavú drámu, Ind Nishit (37) vytiahol nôž a Braňovi podrezal krk.
Milan Žitný, bezpečnostný analytik: SÚ TO LEN NEPRESNÉ ČÍSLA
- Štatistika je presný výsledok čísel, ktoré sú nepresné na vstupe. Ak nevložíte ako dáta všetky prípady, ktoré by mali byť kvalifi kované ako trestné činy, tak sa vám neukážu. Neviem povedať, aké boli dáta, čo a ako sa vyšetrovalo. Či skutočne klesá zločinnosť, na to treba hlbšiu štúdiu. Nehovorím, že kriminalita nie je nižšia, len hovorím, že štatistika ukazuje presné čísla na základe nepresných vstupných dát. Ukazuje akýsi obraz, ale či je ten obrazpresný, povedať neviem.