So svojím tímom pracuje na vývoji implantátov šitých pacientom na mieru. Vyrábajú ich pomocou 3D tlačiarne zo špeciálnych materiálov. Vedec má na svojom konte už osem svetových prvenstiev týkajúcich sa lebečných, tvárových, hrudných implantátov, ale aj náhrady medzistavcových platničiek. Do života vrátili už mnohých pacientov.
Profesor Živčák vedie Katedru biomedicínskeho inžinierstva a merania na Strojníckej fakulte TUKE a Ústav špeciálnych inžinierskych procesológií. V rámci Cien za vedu a techniku 2017 získal ocenenie v kategórii Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky. „Teší ma hlavne to, že bola ocenená oblasť implantológie, ku ktorej sa so svojím odborným tímom hrdo hlásim. Do tejto sféry sme vstúpili medzi prvými na svete,“ vraví Živčák.
Úspešné operácie
Každý implantát vyvíja na mieru pacientovi. Náhradu tlačí 3D tlačiareň zo špeciálnych materiálov v inštitúte CEIT Biomedical Engineering. Proces trvá mesiace. „Spolu s lekármi sme urobili asi 35 aplikácií implantátov. Operácie boli úspešné a pacientom pomohli,“ teší sa profesor. Na svojom konte má implantáty lebečnej kosti, tváre, hrudné implantáty, implantáty rúk a nôh, takisto náhrady pre chrbticu. Zmenili životy pacientom so zraneniami po ťažkých úrazoch alebo nahradili časti vyoperované kvôli onkoochoreniam.
Z 3D tlačiarne dokonca vyšla aj náhrada mužskej močovej rúry. „Za 50 hodín dokážeme vytlačiť akýkoľvek implantát, aj orgán ľudského tela na základe obrazu z cétečka,“ prezradil Živčák. Tajomstvo podľa neho spočíva v zladení parametrov stroja so štruktúrou a kvalitou materiálu implantátu. „Zatiaľ je najlepší titán. Ale budeme využívať aj materiál PEEK, vyvinutý v USA pre armádu, alebo keramiku, podľa toho, ktorý telo najlepšie prijme,“ uzavrel odborník.
Aj týmto pacientom pomohli
2013 Vážny úraz hlavy
Milan Koky (56) zo Štrby utrpel vážny úraz hlavy, následkom čoho ostal ochrnutý. Jemu ako prvému pacientovi na Slovensku voperovali škrupinový implantát z titánu, ktorý mu nahradil rozbitú časť lebky. Milan už dve hodiny po operácii začal chodiť.
2014 Prišiel o tretinu lebky
Juraj Stopka (33) pri práci na stavbe nešťastne spadol do šachty. Prišiel o tretinu lebky a skončil v kóme, po ktorej bol odkázaný na starostlivosť iných, nechodil a nerozprával. Titánový lebečný implantát mu pomohol postaviť sa na nohy a po rokoch prehovoril, dokonca začal cvičiť.
2017 Mal poškodený stavec
Roman Brüll (50) mal následkom premetu na spartakiáde poškodený krčný stavec. Odvtedy trpel bolesťami, ktoré sa vystupňovali až tak, že mu tŕpli ruky a nemohol sedieť. Po operácii vstal z postele a udrží v ruke predmety.
Svetové prvenstvá
- Tvárový implantát v rozsahu takmer 86 % tváre vytlačený na 3D tlačiarni
- Lebečný implantát na báze škrupiny vytlačený na 3D tlačiarni
- Tvárový implantát s poréznymi štruktúrami, s ktorými sa mäkké tkanivá dokážu zrásť a splynúť
- Hrudný implantát konštrukciou nahrádzajúci hrudnú kosť a nadväzujúce časti rebier