Ako prvá svojím počinom zaujala nová žilinská županka Jurinová, podľa jej vyjadrenia je to súčasťou tradície trojkráľového obdobia. „Tak ako si vysväcujeme naše príbytky, tak sme sa rozhodli vysvätiť aj naše pracovisko. Išlo pre nás o známeho kňaza, ktorý je iba čistou zhodou okolností aj exorcista,“ vysvetlila Novému Času. Exorcizmus je duchovná pomoc pred zlými silami a samotným diablom. Cirkev má vyhradených ľudí, ktorí sa venujú priamo exorcizmu, teda boju s démonmi.
Len o pár dní sa na sociálnej sieti objavil ďalší podobný príspevok. Starosta Lamača a poslanec zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja Peter Šramko (63) sa pochválil, že si 10. januára dal vysvätiť kanceláriu na úrade. „Nech nám Duch Svätý pomáha v správnych rozhodnutiach na celom úrade,“ napísal ako komentár k fotografiám.
Jeho čin prekvapil niektorých obyvateľov mestskej časti a na sociálnej sieti sa rozbehla emotívna diskusia. Správca stránky Nezávislý Lamač napríklad tvrdí, že viera by mala byť starostova súkromná záležitosť. „Starosta síce uverejnil iba fotografiu, ale ak si o polnoci dá vysvätiť svoju kanceláriu a uverejní to na svojom profile aj s nočnou fotografiou a hodinami, tak to vnímame ako politický marketing,“ pripísal pod starostovým príspevkom.
Nový Čas oslovil aj starostu Lamača. „Ako kresťan, ktorý sa nehanbí za svoju vieru a zachováva vieru svojich otcov, považujem posvätenie priestorov za tradíciu, ktorú praktizujú na Slovensku desaťtisíce ľudí,“ uviedol Peter Šramko.
Imrich Gazda, cirkevný analytik: Ide o tradíciu
- Nie je to nič netradičné, že si poslanci a starostovia nechávajú po Novom roku požehnávať priestory. Ide teda o novoročnú tradíciu a nie trend.