S odvolaním sa na štátne zastupiteľstvo v severonemeckom Lüneburgu o tom v stredu informovala agentúra DPA. Pre muža, ktorý si má odpykať štvorročný trest za napomáhanie k vraždám najmenej 300.000 Židov, bola milosť poslednou možnosťou, ako sa vyhnúť väzeniu. Čoskoro doň teda bude musieť nastúpiť.
Vlani v novembri súd v Celle rozhodol, že si Gröning môže napriek vysokému veku trest vo väzení odpykať. Bývalý esesák sa následne dovolal k ústavnému súdu. Nástup do väzenia chcel odvrátiť s poukazom na údajné porušenie základného práva na život a na telesnú nedotknuteľnosť. Ústavní sudcovia ale jeho dovolanie zamietli.
Podľa Wiebke Bethke, hovorkyne lüneburgskej prokuratúry, ktorá žiadosť o milosť zamietla, sa teraz môže Gröning ešte odvolať k ministerstvu spravodlivosti spolkovej krajiny Dolné Sasko, v ktorej Lüneburg leží. Toto odvolanie však nemá odkladný účinok. "Ak by sa jeho zdravotný stav zmenil, môže kedykoľvek podať novú žiadosť," dodala Bethkeová.
Štátne zastupiteľstvo v Hannoveri, ktoré má Gröningov prípad na starosti, už oznámilo, že mu v blízkej dobe zašle výzvu na nástup do výkonu trestu.
Bývalý dobrovoľník jednotiek Waffen-SS sa priznal, že odkladal a evidoval batožinu deportovaných väzňov a počítal ich peniaze. Médiá ho preto označujú za osvienčimského účtovníka. V júli 2015 uložil krajinský súd Lüneburg Gröning štvorročný trest väzenia za napomáhanie k vraždám najmenej 300.000 Židov, ktorí zomreli v nacistickom vyhladzovacom tábore v plynových komorách v období medzi májom a júlom 1944.