Docieliť to chce štatistikou rómskych trestných činov, posilnením kompetencií hliadok v rómskych osadách aj zvýšením ich počtu. Proti jeho plánom sa zdvihla vlna rozruchu z opozičných aj vládnych kruhov, pričom najnovšie jeho plány vyvrcholili žalobou zo strany Európskeho centra pre práva Rómov.
Kaliňák predstavil svoju víziu riešenia problematiky priamo v rómskej osade v Krompachoch. Spolu s policajným prezidentom Tiborom Gašparom hovorili o troch hlavných zmenách zákona. „Je nevyhnutné, ak kriminalita vo všetkých ostatných regiónoch Slovenska klesá, takmer o polovicu klesla za posledných desať rokov, v týchto lokalitách má stagnujúcu úroveň, niekde dokonca stúpa, aby sme urobili aj ďalšie opatrenia v tejto oblasti,“ vysvetľoval Kaliňák.
Posilniť chce kompetencie policajtov, aby mohli zakročiť pri narúšaní verejného poriadku, či vytvorí samostatné oddelenia na policajných staniciach, ktoré sa budú venovať situáciám v osadách. Ako príklady tiež uvádzali, že policajti by mohli zabavovať veci alebo zakázať vstup ľuďom na niektoré miesta. Zdôrazňoval, že všetko budú robiť na základe štatistických údajov o rómskej kriminalite. Sám to za diskriminačné nepovažuje. „Robíme to špeciálne pre Rómov,“ vyjadril sa Kaliňák.
Tvrdá kritika
Jeho návrhy kritizuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá tvrdí, že „všetky zákony majú platiť pre všetkých a nielen pre konkrétne osady“. Okrem nej sa ozvala aj medzinárodná organizácia Európske centrum pre práva Rómov, ktoré na slovenské ministerstvo vnútra podalo žalobu na bratislavský súd v súvislosti s „diskriminačnou činnosťou Policajného zboru SR cielenou na Rómov“. Odvolávajú sa na zhromaždené dôkazy o praktikách polície zameraných proti Rómom.
Kaliňákove najnovšie vyjadrenia považujú za rasizmus a reformu namierenú proti Rómom. „Plánovaná legislatíva by totiž mohla byť ľahko zneužitá na prenasledovanie už beztak marginalizovaných komunít,“ tvrdí v správe prezident Centra Đorđe Jovanović. Na stranu mimovládnej organizácie sa pridáva aj vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz. „Žalobu vnímam ako úplne prirodzenú reakciu mimovládneho sektora, takéto opatrenia nemajú v občianskej spoločnosti miesto,“ povedal Novému Času. Zber etnických štatistík nepovažuje za potrebný ani užitočný krok. „Nevidím konštruktívne využitie etnických dát v oblasti udržiavania poriadku,“ uzavrel Ravasz. „Nevidím na tom nič diskriminačné,“ reagoval Kaliňák..
Rozdeľujú páchateľov na základe etnika
Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády pre rómske komunity
Ministrovi sa nepodarilo vážiť svoje slová natoľko, aby to nešlo proti snahám o spolunažívanie majority a menšín. Musím sa vážne ohradiť proti naratívu tohto návrhu. Odmietam zákony, ktoré páchateľov priestupkov alebo trestných činov rozdeľujú na základe príslušnosti k etnickej menšine. Je to síce populárna a ľúbivá komunikačná skratka, ale ja ju odmietam. V rozvinutej demokratickej krajine považujem za veľmi dôležité, aby vrcholní predstavitelia krajiny vážili svoje vyjadrenia aj s ohľadom na spolunažívanie majority a menšín.
Policajtov musí byť viac
Albín Geršič, bývalý riaditeľ obvodného Policajného zboru
Považujem to za dobrý krok. Rómski špecialisti v policajných zboroch nemali vhodné kompetencie a nemali možnosti, aby riešili všetko v rómskych osadách. Riešiť treba drobnú priestupkovosť, ktorá vyvoláva následnú kriminalitu. Postihovať nemôžu deti, ktoré páchajú trestnú činnosť, vzhľadom na vek. Táto reforma by mala priniesť to, že policajtov bude viac v exponovaných oblastiach. Musia sa však zmeniť aj interné predpisy v Policajnom zbore či priestupkový zákon.
Čo navrhuje Kaliňák?
- opatrenia sa týkajú podľa neho tzv. otravujúcej kriminality
- zvýšenie kompetencií polície, aby mohol policajt zakročiť pri narúšaní verejného poriadku (rušenie nočného pokoja, jazdenie maloletých na dopravných prostriedkoch...)
- policajti by mohli zabavovať veci či zakazovať vstup na niektoré miesta
- zaviesť integrované policajné oddelenia s vyšším počtom policajtov, ktoré budú zodpovedné za situáciu v príslušnej osade
- ich súčasťou bude kamerový systém, ktorý má predchádzať problémom
- zaviesť občianske hliadky financované zo zdrojov ministerstva
- novú štatistiku rómskej kriminality
- vytvoriť sieť podporných pracovísk, ktoré majú riešiť sociálnu situáciu a výchovu detí
Čo bude predmetom žaloby?
- diskriminačná činnosť polície, ktorá je cielená na Rómov
- etnické profilovanie a policajné razie proti Rómom
- prejavy rasizmu na úrovni ministerstva vnútra, ktoré zhromažďuje štatistiky o rómskej kriminalite
- legislatíva môže byť využitá na prenasledovanie jednotlivých komunít
- opatrenia sú založené na antirómskych stereotypoch a nepresných údajoch, ktoré nesedia s číslami ministerstva
- na základe skúmania neexistuje silná korelácia medzi vysokým percentom Rómov so zvýšenou kriminalitou v obci