Majitelia prevádzok vidia problém predovšetkým v plate. S nedostatkom personálu v reštauráciách bojujú zamestnávatelia na celom Slovensku. Reštaurácie nevedia obsadiť pozície kuchár, čašník, ale aj barman. „Najčastejším dôvodom, prečo uchádzači o zamestnanie nechcú pracovať na týchto pozíciách, je mzdové ohodnotenie, namáhavosť práce či zmennosť,“ uviedla hovorkyňa Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.
Záujem mladých o štúdium gastronómie je ale stále veľký. „Stále je záujem aj o štvorročný a trojročný odbor kuchár, čašník, servírka. Nie všetci žiaci po absolvovaní štúdia idú robiť svoju profesiu. Vo svojom odbore zostane možno polovica kuchárov a čašníkov,“ uviedla zástupkyňa z Hotelovej akadémie na Mikovíniho ulici v Bratislave Katarína Kučerová.
Kritická situácia v Bratislave
Najväčšie problémy v gastronómii majú v Bratislave. „Momentálne na stránke Profesia.sk evidujeme 335 pracovných ponúk v gastre v Bratislavskom kraji,“ uviedla PR manažérka pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová. Čašníkov a kuchárov odrádzajú zlé pracovné podmienky a nízke mzdy. Tento typ zamestnancov odchádza za prácou do zahraničia. „Momentálne máme 22 inzerátov do Česka a dokonca 23 do Rakúska,“ doplnila Richterová.
Štrbské Pleso, Hotel Toliar
majiteľ Ján Renko (62) a čašníčka Pavlínka (32)
Nájsť vyučenú čašníčku alebo dobrého kuchára je skoro nemožné.
My sme začali hľadať už v škole, vychováme si odborný personál a oni
nám po troch - štyroch rokoch aj tak odídu do zahraničia. V službách
cestovného ruchu je nezmyselne vysoká DPH, patrí k najvyšším v Eu
rópe a máme aj najvyššie odvody zo mzdy.
Košice, Penzión Plaza
prevádzkar Imrich Šoltés (27) a čašníčky Patrícia (23) a Timea (31)
Nemáme problém s personálom v reštaurácii, ľudí je dosť. A ani sa často nemenia. Akurát v letnom období počas prázdnin berieme aj brigádničky.
Bratislava Dunajský pivovar
Karol Kán, manažér prevádzky
Máme dlhodobý problém so zamestnaním kvalifikovaného personálu. Najviac sa u nás menia čašníci a kuchári. Za rok sa vymení v našich prevádzkach okolo 10 ľudí. V lete prijímame aj brigádnikov. Riešime to cez agentúry, ale aj inzeráty.
Bratislava, Slovak pub
Martina Hlinová, majiteľka Slovak Pub, Bratislavská reštaurácia Flag ship, Biofarma
V lete pri otvorení terás sme pocítili nedostatok čašníkov a personálu do kuchyne, ale vykryli sme to brigádnikmi. V systéme chýbajú profesie a nevieme zohnať vyučených pracovníkov na pozície pekár, mliekar, cukrár a sládek.
Mladých láka zahraničie
Simona Pham Vanová (18), servírka, Bratislava
Po škole chcem ostať pár rokov pracovať ako čašníčka na Slovensku a potom skúsiť výletnú loď a neskôr aj zahraničie. Platovo je to tu slabé.
Alexander Jozef Furian (18), kuchár, Bratislava
Plánujem ostať na Slovensku pár rokov a potom sa možno rozhodnem pre zahraničie. Najlepšie by bolo pracovať v Bratislavskom kraji.
Samuel Ladislav Veselský (18), čašník, Malacky
Po škole mám v pláne ísť do zahraničia, do Ameriky, tak na päť rokov. Robil by som tam čašníka. Chcem tam zarobiť kapitál a vrátiť sa domov.