Napokon však pracovníci múzea zistili, že išlo o podzemný úkryt využívaný počas druhej svetovej vojny. V dvoch novoobjavených chodbách od mája plánujú výstavy. Podzemné priestory v hradnom vrchu vypátrali pracovníci z fiľakovského múzea vlani v septembri. Dve chodby však boli zamurované, tak ich museli sprístupniť a zistiť, na čo sa vlastne využívali.
Domnienky, že by boli vytvorené v stredoveku a slúžili ako ľadovne alebo vínne pivnice, sa nepotvrdili. Ich význam bol úplne iný. „Jedna chodba je dlhá 65 metrov, druhá je o 40 metrov kratšia. Sú široké aj vysoké okolo dvoch metrov. Vytvorené boli zrejme v roku 1943 a počas druhej svetovej vojny,“ prezradil Marian Mesiarik z Hradného múzea vo Fiľakove s tým, že je to klasická stavba protileteckých štôlní. „Domnievame sa, že neboli dokončené. Chodby sú trikrát nalomené, aby sa v nich tlmili výbuchy. Nemecké vojská ich razili banským spôsobom,“ doplnil Mesiarik s tým, že práve skala pod hradom bola na vybudovanie úkrytov ideálna.
Zamestnancom múzea sa dokonca podarilo nájsť i pamätníkov, ktorí si spomínajú, ako sa v úkrytoch pod hradom schovávali. Chodby boli otvorené v januári len jeden deň, no plánujú ich definitívne sprístupniť koncom mája.