Agentúre Reuters to v stredu v Ženeve povedal vysoko postavený severokórejský diplomat. Aj podľa Moskvy stretnutie ministrov zahraničia v kanadskom Vancouveri na čele so Spojenými štátmi situáciu len zhoršilo.
Šéfovia diplomacií sa na schôdzke vo Vancouveri zhodli, že budú zvažovať pritvrdenie sankcií proti Severnej Kórei s cieľom prinútiť ju k zastaveniu programu vývoja jadrových zbraní. Americký minister zahraničia Rex Tillerson pohrozil Pchjongjangu vojenskou reakciou, ak nesadne k rokovaciemu stolu. Zástupca severokórejského vyslanca pri OSN v Ženeve Čche Mjong-nam v stredu Reuters povedal, že vancouverská schôdzka bola "škodlivá a nebezpečná".
"Odsudzujeme tú schôdzku. Neprospeje to mieru a bezpečnosti a pokračujúcemu procesu medzi severom a juhom, zacielenému na vytvorenie mierového prostredia, uvoľnenie napätia a podporu zmierenia medzi severom a juhom," povedal Čche. "Sme naozaj oddaní a odhodlaní urobiť všetko, čo môžeme, v boji proti sankciám," dodal diplomat.
Čche rovnako odmietol možnosť amerického úderu na KĽDR. "Máme všetky možnosti odradiť nepriateľské sily od takých manévrov. Sme pripravení na dialóg i konfrontáciu. Sme pripravení na oboje," zdôraznil Čche. Zároveň však uistil, že KĽDR je odhodlaná premeniť v úspech nadchádzajúcu zimnú olympiádu v juhokórejskom Pchjongčchangu, kam chce Pchjongjang na základe rokovania so Soulom z posledných dní vyslať svoju delegáciu vrátane umelcov a športovcov.
Schôdzku vo Vancouveri v stredu kritizovala aj Moskva, ktorá sa na kanadských rokovaniach nezúčastnila. "Takéto narýchlo organizované akcie... neprispievajú k normalizácii situácie okolo Kórejského polostrova, ale naopak, zhoršujú ju," vyhlásilo ruské ministerstvo zahraničia. Účastníci vancouverskej schôdzky, vrátane ministrov zahraničných vecí USA, Kanady, Japonska či Južnej Kórey, sa v utorok zhodli, že tlak na Severnú Kóreu prostredníctvom sankcií s cieľom prinútiť ju k ukončeniu jadrového programu musí pokračovať.