Pasažierka si v taške niesla kyselinu fosforečnú, ktorá zrejme v teple začala reagovať. Žena sa kyselinou poliala a vážne si poleptala nohy a hruď. Vo vážnom stave ju previezli do nemocnice. Život jej zachraňoval šofér autobusu.
Na šokujúci zážitok pasažieri tak skoro nezabudnú. Ako informovala TV JOJ, záchranárov v stredu po 17.00 hod. privolali na zastávku MHD Kremnická na Rusovskej ceste. V autobuse číslo 80, ktorý smeroval do Petržalky, museli ratovať 42-ročnú Irinu L. pôvodom z Ukrajiny.
Žena nastúpila do autobusu a v taške si niesla nádoby s kyselinou fosforečnou, ktorá zrejme začala v teple reagovať. Podľa polície s nimi neodborne manipulovala a vážne si pritom poleptala hruď a nohy. „Cestujúca vodičovi oznámila, že sa jej vo vozidle vyliala žieravina a spôsobila popáleniny. Vodič duchaprítomne zareagoval, odstavil vozidlo, aby mohli cestujúci vystúpiť, a ihneď poranenej žene poskytol prvú pomoc. Spolu s dispečingom DPB urgovali príchod RZP a záchranných zložiek,“ vysvetlila hovorkyňa DPB Adriana Volfová.
Šofér autobusu zachránil Irine život. „Rýchlo som jej to oblial vodou, ktorú som mal na pitie, presne tak, ako nás to učili. Ďalšia cestujúca mi podala aj jej vodu. Ihneď som zranenej žene povedal, nech si dá dole veci. V tej chvíli záležalo na živote. Našťastie, pani bola pokojná až do príchodu záchranky,“ povedal vodič Viktor (35), ktorý v DPB pracuje 10 rokov. Irinu odviezli do nemocnice v Ružinove. „Žena je hospitalizovaná, bola ošetrená na špecializovanom pracovisku Kliniky popálenín. Jej stav je stabilizovaný, je mimo ohrozenia života,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Eva Kliská.
Prečo si ale niesla také veľké množstvo kyseliny, je zatiaľ záhadou. Odhadovaná škoda v interiéri vozidla je asi 2 000 eur. „Poverený príslušník PZ začal trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia,“ uviedla policajná hovorkyňa Veronika Slamková.
Ako došlo k nešťastiu
- Irina cestovala autobusom
- v taške si niesla nádoby s kyselinou fosforečnou
- kyselina zrejme v teple začala reagovať
- žena si poliala nohy a hruď
Na čo sa používa kyselina fosforečná
Využíva sa pri výrobe priemyselných hnojív, ako prísada na kŕmenie zvierat, čistiacich a emulgačných hasiacich prostriedkov, farbív, v potravinárstve, keramike, vo farmácii, v textilnom a papierenskom priemysle. Používa sa aj pri výrobe nápojov, syrov, tukov, margarínu a ďalších potravín. V nízkych dávkach je bezpečná. Koncentrovaná kyselina fosforečná však dráždi pokožku a sliznicu. Pri normálnej teplote je málo reaktívna a nemá oxidačné vlastnosti. Pri zvýšenej teplote reaguje s väčšinou kovov a ich oxidmi.