Obete na životoch hlásili z Holandska, Belgicka, Nemecka i Talianska. Informovali o tom agentúry DPA a AP s tým, že víchrica v zmienených štátoch ochromila leteckú i železničnú dopravu.
Nemecké štátne železnice Deutsche Bahn dočasne zastavili prevádzku diaľkových vlakov na celom území krajiny. Vlaky, ktoré už vyrazili, nechajú dôjsť do cieľa, ak na ceste nebudú závažné prekážky. Nové diaľkové vlaky však už železnice nevypravia. Víchrica, ktorú v Nemecku nazývajú Friederike, spôsobila vážne materiálne škody na západe krajiny, kde sa v dôsledku nej ocitlo zhruba 100.000 ľudí bez elektriny. Školy v oblasti sú zatvorené.
Z Nemecka je hlásených najmenej šesť obetí orkánu. V kempe pri Rýne pri západonemeckom Emmerichu usmrtil vyvrátený strom 59-ročného muža. V Lippstadte v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zahynul 68-ročný vodič pri dopravnej nehode. Ďalšími dvoma obeťami sú hasiči. V porýnskej obci Sundern jeden zomrel pri zásahu, v durýnskom Bad Salzungene jedného zabil padajúci strom. Piata obeť v Nemecku je vodič nákladného automobilu, ktorý zahynul na diaľnici A13 medzi Berlínom a Drážďanmi, keď narazil do zvodidiel uprostred búrky. Obeťou orkánu je aj 61-ročná vodička, ktorá za zlého počasia na severovýchode Nemecka v šmyku narazila do protiidúceho nákladného vozidla.
Orkán Friederike podľa nemeckých meteorológov v rýchlosti vetra prekonal víchricu Kyrill, ktorá vyčíňala v roku 2007. Vtedy - zhodou okolností takisto 18. januára - bol nameraný náraz vetra s rýchlosťou 202 km/h. Nový rekord má hodnotu 203 km/h a bol zaznamenaný na vrchu Brocken v pohorí Harz.
Polícia v holandskej provincii Overijssel informovala, že 62-ročný muž zahynul po tom, ako ho zasiahol do tváre konár padajúceho stromu. Ďalší 62-ročný muž zomrel v holandskom meste Enschede, keď sa na jeho auto zrútil strom. Holandská polícia zároveň prešetruje, či víchrica zapríčinila aj úmrtie 66-ročného muža v mestečku Vuren, ktorý sa prepadol cez strechu z plexiskla.
V susednom Belgicku uzavreli pre silný vietor prístav Gent a v častiach Bruselu nepremávali električky. Jedna žena zomrela v Bruseli v aute, na ktoré spadol strom.
V Taliansku zaznamenali vietor s rýchlosťou do 200 kilometrov za hodinu, ktorý narušil železničnú, cestnú a trajektovú dopravu. V Kalábrii hlásili úmrtie muža, ktorý vyliezol v Crotone na strechu bratovho domu a z neho po náraze vetra spadol.
Podľa úradov dosahovali nárazy vetra na holandskom pobreží rýchlosť 140 kilometrov za hodinu. Amsterdamské letisko Schiphol pozastavilo na takmer hodinu všetky lety a holandské železnice zastavili premávku vlakov v celej krajine. Už pred príchodom víchrice zrušil holandský národný letecký dopravca KLM 220 letov. Neskôr víchrica pováľala stromy a spôsobila chaos na cestáche. V Amsterdame zastavili električkovú dopravu a zatvorili miestnu zoologickú záhradu.
Desiatky letov zrušili aj v Nemecku, pričom len na medzinárodnom letisku Kolín/Bonn bol podľa spravodajskej stanice BBC zrušený zhruba každý štvrtý let.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vo štvrtok spresnil a predĺžil výstrahu pred silným snežením. Aj naďalej zostáva v platnosti varovanie pred veľmi silným vetrom, poľadovicou a snehovými jazykmi. Podľa meteorológov bude snežiť hlavne v severovýchodnej polovici územia. V českých horách môže vietor dosiahnuť rýchlosť až 125 kilometrov za hodinu. Slabnúť by mal v noci na piatok, uviedol spravodajský server Novinky.cz.