Je to ako v Kocúrkove, keďže nemajú majiteľa, nikto momentálne nevie, čo s nimi ďalej. Vo svete však, z kedysi populárnych verejných priestorov na telefonovanie spravili netradičné atrakcie.
Až 20 telefónnych búdok nemá v Nitre kto zlikvidovať. Zavolať by ste si z nich chceli márne, telefóny v nich dávno nie sú. Odstrániť ich mal majiteľ, ten však neexistuje. „Pôvodný vlastník bola spoločnosť, ktorá bola v konkurze a dnes už neexistuje. Správca konkurznej podstaty dal búdky do užívania inej spoločnosti, ktorá však zanikla a bola vymazaná z obchodného registra“ vysvetľuje prednosta mestského úradu Igor Kršiak.
Patália s búdkami sa tak len znásobila. Mesto ich zlikvidovať nemohlo, lebo nebolo vlastníkom. Ten však neexistuje. „Na okresný úrad sme dali oznámenie o opustenej veci s tým, že v danom prípade úrad zastupuje štát a prevezme a odstráni opustenú vec. Ten však odmietol prevzatie týchto zariadení s odôvodnením, že nevznikol na to právny dôvod,“ poukazuje na patovú situáciu Kršiak. Búdky tak začali nielen chátrať, ale stali sa aj vhodným cieľom pre lepenie reklamných plagátov a sprejerov. Vedenie mesta sa tak rozhodlo, že v najbližšej dobe s tým rázne zatočí napriek administratívnej nezmyselnej mašinérii. „Nakoľko nemáme iné možnosti, v priebehu tohto štvrťroku zabezpečíme odstránenie a uloženie do exekučného skladu,“ dodal.
Šalátový bar
Londýn
Ben Spiers obsluhuje zákazníčku pred svojím šalátovým barom neďaleko Britského múzea v Londýne. Má podobu ikonickej britskej červenej telefónnej búdky.
Knižnica
Prievidza
Z historickej telefónnej búdky zriadilo občianske združenie (OZ) Spolu sme Prievidza verejnú knižnicu v nákupnom centre, kde sú knihy každému k dispozícii bezplatne.
Akvárium
Londýn
Aquarius - tak nazvali svoje dielo, rybičky plávajúce v telefónnej búdke, výtvarníci Benedetto Bufalino a Benoit Deseille a inštalovali ho na ulici v Londýne počas festivalu Lumiére London.