Nález medenej schránky z roku 1935 je v nepoškodenom stave a popri až 2 920 zlatých minciach v sebe ukrýval aj jedinečnú jazdeckú medailu kráľa Ferdinanda I. z roku 1541 či renesančnú reťaz. Zámožného majiteľa sa vypátrať nepodarilo, no okruh sa už zúžil na tri osoby. S vysokou pravdepodobnosťou však ide o slávny rod.
Uschovanie pokladu sa dá datovať do rokov 1680 - 1682 počas obdobia rozmachu kuruckého hnutia Imricha Tököliho, ktorý sa pokúšal dobyť Košice. Vo Východoslovenskom múzeu ho vystavujú od roku 1970 a je prísne strážený.
„Nachádza sa v rozmernom špeciálnom trezore v podzemí budovy, ktorý vybudovali práve na tento účel,“ prezradil riaditeľ múzea Robert Pollák. Na margo ceny tohto pokladu však len tajuplne prehodil: „Je obrovská a keďže je jediným takýmto pokladom, hodnota je v podstate nevyčísliteľná! Je poistený, no sumu povedať nemôžem.“
Podľa jeho slov však bol majiteľ cennej schránky zámožný. „Podľa numizmatika Marka Budaja sa podarilo zúžiť okruh vlastníkov pokladu už len na 3 osoby! Išlo o vyšších úradníkov. Historik Peter Balázs sa však nazdáva, že išlo o majetok rodiny Rákocziovcov alebo Zrínyiovcov. Pravdepodobnejšia je však prvá verzia,“ spomenul Pollák. Schránku objavili na Hlavnej ulici v Košiciach pri kopaní základov budovy finančného riaditeľstva v roku 1935. „V medenej schránke sa našlo 2 920 zlatých mincí z celej Európy. Celkovo zo 16 krajín, pričom najviac - 1 181 - je uhorských,“ povedala lektorka múzea Mária Kolibárová.