Povedal to v rozhovore pre TASR Peter Terem, vedúci Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Politológ upozornil, že už predvolebná kampaň priniesla do americkej politiky "nové nežiaduce prvky a nový štýl komunikácie", pričom Trump aj od nástupu do funkcie vlani 20. januára komunikuje s verejnosťou predovšetkým cez sociálne siete.
"Táto komunikácie je často nielen prekvapujúca, ale až šokujúca. Navyše nie je ojedinelé, že je v rozpore s vyhláseniami jeho administratívy," povedal Terem.
America First (Amerika na prvom mieste) sa stalo hlavným heslom Trumpovej politiky a už tri dni po svojej inaugurácii oznámil odstúpenie USA od Transpacifického partnerstva. V máji rozhodol o zmene účasti USA na Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA). Tú zároveň nazval najhoršou obchodnou dohodou, aká bola kedy urobená, pripomenul politológ. Odmietavý prístup vyjadroval aj k vytváraniu Transatlantickej dohody o obchode a investíciách. Jednou z hlavných tém Trumpovej kampane bolo obmedzenie imigrácie a už týždeň po nástupe do funkcie podpísal nariadenie zakazujúce na 90 dní občanom šiestich moslimských krajín cestovať do Spojených štátov.Po sérii právnych konaní voči dekrétu napokon vydal nové nariadenie týkajúce sa Čadu, Iránu, Jemenu, Sýrie, Líbye, Somálska, KĽDR a Venezuely. "Zaradenie Severnej Kórey a Venezuely bolo zámerné, pričom Trump tým chcel ukázať, že dekrét nie je zameraný výlučne voči moslimom," skonštatoval šéf Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie. Irak zo zoznamu vypadol; Biely dom tak ocenil jeho spoluprácu v boji proti Islamskému štátu. Najvyšší súd napokon v decembri povolil uplatňovanie protiimigračného dekrétu aj napriek nedokončeným súdnym procesom.
Medzi najväčšie úspechy Trumpa zaradil politológ presadenie daňovej reformy, v rámci ktorej klesne firmám daň z príjmu z 35 percent na 21 percent. Ľudia zarábajúci ročne viac ako 500 000 dolárov budú platiť daň namiesto doterajších 39,6 percenta len 37 percent. Ľudia s najslabším príjmom do 9525 dolárov ročne zaplatia 10-percentnú daň z príjmu. Táto reforma tiež umožňuje uplatnenie odpočtov v dvojnásobnej výške oproti súčasnému stavu.
Trump naplnil svoje sľuby o vystúpení USA z Parížskej klimatickej dohody, pričom od zámeru ho neodhovorili ani partneri na schôdzke krajín G7 v máji. Technicky však nie je možné opustiť túto dohodu pred novembrom 2020, takže americké delegácie sa dovtedy budú zúčastňovať na rokovaniach signatárskych krajín, podotkol Terem. Ako ďalej poznamenal, americkému prezidentovi sa počas prvého roka nepodarilo postaviť múr na hraniciach s Mexikom a nedokázal zrušiť ani systém zdravotného poistenia Obamacare.
"Problém s popularitou naznačili už čísla z predvolebnej kampane – Trump spolu s Hillary Clinton boli najnenávidenejšími kandidátmi, čo naznačovalo limity jeho popularity aj v prípade víťazstva," upozornil Terem. "Autoritatívne sklony, nerešpektovanie politických oponentov, šírenie nenávisti, násilnícke prejavy, útoky proti médiám a súdom, vulgárne slová voči ženám, rasám a rôznym krajinám – to všetko vytvára veľmi konfliktnú atmosféru, ktorej výsledkom je okrem iného nízka popularita," vysvetlil politológ z banskobystrickej univerzity.
Podľa neho Trump počas svojho štvorročného obdobia zrejme výrazne zmení USA. "Už prvý rok vo funkcii ukázal, že sa podarilo pomerne zásadne rozleptať americkú moc a vplyv vo svete. Americká reputácia, ktorá stála na stabilite, vyrovnanosti, spoľahlivosti, nezlomnosti, posilňovaní mäkkej moci, identifikácii s univerzálnymi hodnotami, najmä v Obamovej ére, bola zásadným spôsobom podkopaná," zhodnotil Terem.
Podľa neho však "tradične dobre fungujúce mechanizmy bŕzd a rovnováh v americkom politickom systéme prejdú úspešnou záťažovou skúškou". Počas Trumpovho prezidentovania teda očakáva mobilizáciu slobodne a demokraticky mysliacej, zdravo sebavedomej a otvorenej americkej spoločnosti.