Obe krajiny navyše postavia spoločný tím hokejistiek. Dohodli sa na tom dnes predstavitelia národných olympijských výborov Južnej Kórey a KĽDR v Lausanne, kde ich schôdzku riadil šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Dohoda o spoločnom olympijskom tíme má okrem športového aj veľký diplomatický význam. Môže pomôcť uvoľniť napätie na Kórejskom polostrove, ktoré vzrástlo po sérii severokórejských raketových a jadrových testov.
KĽDR vyšle do susednej krajiny, s ktorou je od vzájomného konfliktu z rokov 1950-1953 technicky stále vo vojnovom stave, 22 reprezentantov, ktorí budú súťažiť v troch športoch a piatich disciplínach. Okrem toho bude súčasťou výpravy i 24 trénerov a činovníkov a 21 zástupcov médií.V spoločnom tíme hokejistiek bude figurovať 12 hráčok z KĽDR a 23 z Južnej Kórey.
Spoločný kórejský tím sa v olympijských súťažiach predstavil naposledy pred 70 rokmi. Odvtedy jednotné tímy na veľké športové podujatie štartovali iba v roku 1991 na majstrovstvách sveta v stolnom tenise a majstrovstvách sveta futbalistov do 20 rokov. Okrem hokejistiek sa zástupcovia KĽDR objavia ešte v krasokorčuľovaní, v behu na lyžiach, zjazdovom lyžovaní a v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe.
Športovci z Južnej a Severnej Kórey budú na otváracom ceremoniáli spoločne pochodovať pod jednotnou vlajkou, namiesto hymny bude pri ich vystúpeniach hrať Arirang, ľudová pieseň, obľúbená v oboch kórejských štátoch. Čo asi na toto politické rozhodnutie hovoria zvyšné juhokórejské hokejistky, ktoré sa na vytúženú olympiádu nedostali kvôli severokórejským reprezentantkám?