Česka Tereza mala namierené z Pakistanu cez Abú Dhabí do Írska. Na letisku v Láhaure prešla dvoma kontrolami, pri tretej ju ale zastavili colníci a prehľadali jej batožinu. Pri kontrole odhalili, že jej kufor má dvojité dno a v skrýši našli až deväť kíl heroínu. Čo ju čaká v pakistanskom väzení?
"Nebude to mať ľahké. Zločiny spojené s drogami sú v Pakistane a okolitých krajinách z najhoršie posudzovaných. Trest smrti sa tu za tieto delikty neukladá. Odhadujem ale, že ju odsúdia na 25 rokov za mrežami," prezradil právnik pre portál Blesk.cz. Mladú ženu podľa neho začnú po prevoze do väzenia rýchlo trápiť psychické problémy. "Pre Európanov je to tu zvlášť hrozné, Pakistánci sú na ťažké podmienky zvyknutí," prezradil.
Advokát popísal otrasné podmienky v tamojších väzeniach. "Na jeden záchod chodí aj dvadsať ľudí a nikto to tam neupratuje. Tiež si nemôže byť istá, že voda, ktorou sa umýva, neprešla záchodom," dodal.
Tereza nebude prvá, ktorá sa snažila prepašovať drogy. Pred viac ako dvadsiatimi rokmi sa Radek Hanykovics pokúsil o to isté v Thajsku. Muž pašoval o dosť menej heroínu ako Tereza. Radek mal pri sebe 2,4 kilogramu drogy. Pašovanie mu vyniesol až 50 rokov za mrežami. Do Českej republiku ho previezli v roku 2004 kvôli zdravotným problémom.
Radek si z thajského väzenia totiž priniesol rakovinu pľúc. "Podstúpil som radikálnu liečbu ožarovaním, absolvoval som dvanásť chemoterapií. Uvidíme, ako telo zareaguje na liečbu," povedal v rozhovore pre iDnes.cz.
V roku 2007 opustil väzenie kvôli chorobe a navštevoval školy, aby varoval deti pred drogami. Prezradil im aj hrôzy, ktoré zažil v thajskom väzení. "Niektorí z nás nosili na nohách okovy aj mesiace. Museli sme si navzájom močiť na nohy, aby sme si vydezinfikovali poranenia," povedal na jednej z besied. V tom istom roku boj so zákernou chorobou prehral.