Pre bežných Slovákov neznáme meno dokázalo osloviť viac než 1,3 milióna Čechov. Kto je v skutočnosti človek, ktorý sa môže stať novým českým prezidentom?
Niektorí ho vyzdvihujú a označujú za českého Andreja Kisku, iní ho zatracujú ako „slniečkara“ bez názoru. Isté však je len to, že od začiatku kampane, ktorú Drahoš oznámil vo svojom rodnom meste Jablunkov približne pred rokom, hovorí, že bude vládnuť úplne inak ako Miloš Zeman. „Potrebujeme prezidenta, ktorý by účelovo nerozdeľoval spoločnosť, nenálepkoval ľudí podľa toho, nakoľko súhlasia s jeho názormi. Chcem byť tým, ktorý národ spája, netriedi ľudí na priateľov a nepriateľov a je garantom demokracie,“ vysvetľoval svoje postoje Drahoš.
O Zemanovi nemá vysokú mienku. „Hovoril, že bude prezidentom dolných 10 miliónov. V tom zlyhal. Spoločnosť rozdeľuje. Kto sa mu klania, toho odmeňuje, kto s ním nesúhlasí, je hlupák,“ tvrdí. Sám často pripomína, že v pozícii manažéra riadil tisícky ľudí, najmä ako šéf českej Akadémie vied. „Mám za sebou kariéru vedca aj manažéra, nie som bábka žiadnej politickej strany ani záujmových skupín,“ nechal sa počuť v jednom z rozhovorov. K jeho podporovateľom sa napriek tomu pridalo niekoľko politických strán a v súčasnosti sa na jeho stranu postavili aj neúspešní kandidáti na prezidenta z prvého kola volieb.
Vplyvní sponzori
Počas kampane nevyvolal veľké kontroverzie. Vlnu rozruchu spôsobil, keď sa priznal, že nosí falošné okuliare. „Keď celý život nosíte okuliare, oči vám zapadnú a všetci naokolo sú zvyknutí na to, že ich máte. Takže keď som si nechal odstrániť šedý zákal a voperovať šošovky, tak som sa bavil s manželkou a ona hovorila: Ja ťa inak ani nepoznám. Tak som si ich nechal.“
V otázke financií si kládol jasnú úlohu – byť čo najviac transparentným. Zatiaľ čo Zeman utratil za predvolebnú kampaň asi 17 miliónov korún (670 000 €), Drahoš takmer dvakrát viac – 30 miliónov korún (1 180 000 €). Podľa expertov potreboval, na rozdiel od súčasného prezidenta, svoju tvár predstaviť verejnosti.
Niektorí však Drahošovi vyčítajú, že peniaze na nákladnú kampaň nemá z vlastného vrecka. Na transparentný účet mu chodili státisíce českých korún od vplyvných podnikateľov. Medzi najväčších donorov patrí napríklad zakladateľ spoločnosti Jablotron Dalibor Dědek, ktorý mu dal dva milióny korún, štedro prispeli tiež šéf Škody Transportation Tomáš Krsek, miliardár Luděk Sekyra či významný mecenáš Libor Winkler. „Necítim sa im zaviazaný. Všetci vedia, že odo mňa nemôžu očakávať žiadne výhody. Nakoniec mám asi 1 300 darcov, mnohí z nich sú len drobní darcovia a ja som im vďačný. Nie som bohatý človek, všetky náklady hradím z darov od občanov a firiem,“ konštatoval Drahoš. Problémy mal tiež s vedúcim svojej kampane, ktorý pôsobil vo firme, kde po jeho odchode prepukol korupčný škandál.
- "O Zemanovi nemá vysokú mienku a tvrdí, že nie jeb ábka politických skupín."
Proeurópsky
Na súčasnú politiku má Drahoš jasný názor. Politológovia ho radia k stredovým kandidátom, no vidieť je príklon k liberálnemu videniu sveta. Podporuje registrované partnerstvá homosexuálov, nezatracuje adopcie detí pre rovnakopohlavné páry, avizuje hlbšiu integráciu Česka do Európskej únie aj prijatie eura. Na druhej strane nepatrí medzi tých, ktorí by migrantov púšťali do krajiny. „Som odporca povinných kvót na migrantov. Je to riešenie politicky nevhodné a nepraktické,“ povedal Drahoš.
Drahoš pred druhým kolom prezidentských volieb nestráca optimizmus ani napriek tomu, že Miloš Zeman začal s tvrdou antikampaňou. V týždni ich čaká ešte niekoľko spoločných televíznych debát. Drahošovi priaznivci sa obávajú, že skúsený politik ho môže prevalcovať. Oveľa vyššie šance na víťazstvo však dávajú Drahošovi stávkové kancelárie. Drvivá väčšina stávkarov verí v jeho výhru, pričom sa nezdráhajú utratiť státisíce korún. Okuliarnatý vedec hovorí, že ešte nemá nič vo vrecku, ale Čechov sa bude snažiť presvedčiť, že existuje nádej na zmenu. „Akoby sme strácali mnohé z toho, čo sme ešte pred pár rokmi považovali za samozrejmé a správne – základné demokratické usporiadanie, našu orientáciu vo svete, našu dôveru v budúcnosť,“ zakončil Drahoš. Či bude aj on určovať kurz Českej republiky, sa ukáže už v sobotu.
ČO SI MYSLÍ
O udelovaní milostí
- „Individuálne milosti by som využíval len vo veľmi výnimočných prípadoch humanitárnej povahy ako poslednú nádej pre ťažké zdravotné či sociálne prípady.“
O právomoci prezidenta
- „Prezident má právo premýšľať, počúvať argumenty a potom sa rozhodnúť. Kompetencií má dosť, nie je len „pokladač vencov“, svojou autoritou má možnosť ovplyvňovať politické dianie v celej krajine a kultivovať ho.“
O adopcii detí homosexuálom
- „Záujem dieťaťa je najlepšie zaistený v tradičnej rodine. V prípade predloženia zákona o adopciách homosexuálnymi pármi by som považoval za kľúčový jeho konkrétny obsah.“
O prijatí eura
- „Viac argumentov je za zavedenie novej meny, na prijatie eura by som ale proti vôli väčšiny odborníkov aj občanov netlačil.“
O vzťahu k európskej únii
-„Viariant opustiť EÚ je neprijateľný. Znamenalo by to vymeniť vlastné bezpečie a prosperitu za izoláciu. Česko by malo patriť k hlavnému prúdu integrácie a aktívnou kritikou prispieť k odstráneniu nedostatkov EÚ.“
O príjmaní utečencov
- „Som odporcom povinných kvót na prerozdeľovanie migrantov. Žiadosť o azyl sa má riešiť v prvej bezpečnej krajine, do ktorej utečenec dorazí. Výnimkou môžu byť ľudia z profesií, ktoré Česko potrebuje.“
KTO JE... JIŘÍ DRAHOŠ (68)
• narodil sa 20. februára 1949
• otec bol učiteľ a mama detská sestra v jasliach
• ženatý je 43 rokov a s manželkou Evou majú dve dcéry
• vyštudoval Vysokú školu chemicko-technologickú v Prahe, odbor fyzikálna chémia
• odmietol podpísať spoluprácu s ŠtB a vstup do KSČ
• od roku 2009 pracoval ako šéf Akadémie vied
• rozpráva po anglicky, nemecky, rusky a poľsky
AKO DOPADLO PRVÉ KOLO
Miloš Zeman – 38,6 % (1 985 547 hlasov)
Jiří Drahoš – 26,6 % (1 369 601 hlasov)