Krásna Sára bola dcérou Lipóta Schalkháza, majiteľa najluxusnejšieho košického hotela Schalkház. Rodina jej dopriala bezstarostné detstvo i dobré vzdelanie. Vďaka literárnemu talentu sa stala novinárkou, žila bohémsky. „Bola som plná pokušení, hriechu, ľahkovážnosti, flámovania, opilstva, neriadených pocitov,“ napísala vo svojom denníku. Zasnúbila sa so správcom majera, no napokon ho nechala. „Zistila, že by to pre ňu asi nebolo skutočné šťastie. Verila, že jej najlepšie bude v ráde sociálnych sestier. Išla sa spýtať do kláštora, no neprijali ju na prvýkrát. Možno i preto, že prišla s cigaretou v ruke. Do roka prestala fajčiť a potom ju vzali,“ prezradil turistický sprievodca a znalec košickej histórie Milan Kolcun.
Ukrývali židovské rodiny
Sára snívala o misiách v Brazílii, no plány jej zmarila 2. svetová vojna. V tom čase viedla domov pre pracujúce ženy v Budapešti, ktorým pomáhali rehoľné sestry. So sestrami ukrývala židovské rodiny. Podarilo sa im zachrániť tisíc ľudí. „Aké smutné je pomyslieť na tých, čo nechcú vidieť pravdu, alebo ich oči sú zastreté sebectvom, nenávisťou voči inej rase,“ poznačila si do denníka. Niekto sestry udal a do ich domu vtrhli 27. 12. 1944 fašisti. „Sára tam práve nebola. Videla, že je razia, no neutiekla. Prišla a vzala na seba aj obvinenia za spolusestry,“ vraví Kolcun.
Pripravujú proces svätorečenia
sestra Martina, Spoločnosť sociálnych sestier
- Posolstvo života blahoslavenej sestry Sáry Salkaházi sa nám aj dnes prihovára a vyzýva k nasledovaniu. Jej princípy - zodpovednosť, hodnotová orientácia a solidárne prijatie každého - to sú hodnoty, ktoré v súčasnosti platia ešte aktuálnejšie než kedykoľvek predtým. Momentálne sa pripravuje proces svätorečenia.