Robia tak, pretože rovnako sa nazýva aj najväčšia grécka provincia, ktorej je Solún hlavným mestom. Uviedli to agentúry AP a DPA. Demonštranti, ktorých bolo podľa odhadov polície okolo 100 000 a zo všetkých kútov krajiny ich pozvážali autobusmi, skandovali heslá ako "Macedónsko je grécke a iba grécke" a "Len my sme skutoční Macedónci".
Organizátori akcie tvrdili, že na ňu prišlo až okolo 400 000 ľudí. Na demonštráciu vyzvali nacionalisticky orientované organizácie. Väčšina gréckych politických strán, ako aj starosta Solúna a vedenie gréckej pravoslávnej cirkvi však od účasti odhovárali a odkazovali na intenzívne úsilie OSN o vyriešenie tohto sporu.
Osobitný vyslanec OSN Matthew Nimetz v uplynulých dňoch povedal, že vlády v Aténach a Skopje chcú nájsť riešenie. Grécky premiér Alexis Tsipras v rozhovore pre noviny Ethnos zverejnenom v nedeľu vyjadril ochotu na kompromis a pripustil, že v názve susedného štátu môže byť zahrnutá geografická alebo časová špecifikácia - napríklad Severné Macedónsko alebo Nové Macedónsko. "Bolo by nezmyslom nevyužiť túto príležitosť (na urovnanie sporu)," povedal Tsipras.
Dvojstranný spor začal už po osamostatnení Macedónska od Juhoslávie v roku 1991. Grécko z tohto dôvodu blokuje vstup Macedónska do EÚ i NATO. Atény doposiaľ súhlasili len s tým, že Macedónsko sa môže dočasne, kým sa spor celkom nevyrieši, nazývať Bývalá juhoslovanská republiku Macedónsko (FYROM). Pod týmto výrazom krajinu v roku 1993 prijali aj do Organizácie Spojených národov.