Tento príbeh sa začal písať 30. apríla 1980. Šesť ozbrojencov vtedy obsadilo iránsku ambasádu v londýnskej štvrti Kensington a zadržali 25 rukojemníkov. Po šiestich dňoch vyjednávaní únoscovia zastrelili jedného rukojemníka. To bol signál pre jednotky SAS, ktoré na ambasádu 5. mája 1980 zaútočili. Užasnutí diváci v priamom televíznom prenose sledovali, ako komandá vtrhli do budovy. Pri akcii zomrel jeden rukojemník, ale ostatných oslobodili. Zabili 5 zo 6 teroristov. Prežil iba Fowzí Nedžád, ktorého potom odsúdili na doživotie.
Jedným z vojakov, ktorí viedli útok, bol Bob Curry, ktorý mal vtedy 27 rokov. Nálož, ktorá mala rozraziť okno, zlyhala a hrozilo, že zraní vojakov, ak vybuchne neskôr. Bob ju odkopol nabok, jedným úderom rozbil okno a ako prvý vliezol dnu. Jeho tím vyčistil prízemie a pivnicu budovy.
Bob Curry neskôr slúžil aj vo vojne o Falklandy a v Severnom Írsku. Z armády odišiel po 17 rokoch služby a živil sa istý čas aj ako ochrankár. Jeho život sa však začal rúcať, rozviedol sa a vlani skrachovalo aj jeho podnikanie a on prišiel o svoj dom. Nejaký čas prespával na rozkladacom lôžku u dcéry a päťkrát požiadal mestskú radu o pridelenie nájomného bytu.
Skončil s narkomanmi
Poslali ho do hostela pre narkomanov, kde si musel pýtať povolenie, ak chcel ísť na záchod. Keď si ráno išiel robiť čaj v kuchynke a zistil, že niekto sa vymočil do kanvice, odišiel odtiaľ. „Keď som bol v SAS, spával som často v priekopách. Ten hostel bol horší,“ povedal Curry, ktorý má teraz 64 rokov. Vojaci z jeho starej jednotky sa mu poskladali na dočasné ubytovanie v penzióne a spustili kampaň na pomoc pre neho.
Naozaj škandálnu príchuť však prípadu dodalo až zistenie, že terorista Fowzí Nedžád (61) si na rozdiel od Curryho pokojne žije za peniaze daňových poplatníkov. V roku 2008 ho prepustili z väzenia, no z Británie ho nevyhostili, pretože v Iráne by mu hrozilo prenasledovanie. Dostal pridelený mestský byt v Londýne, a keďže má zdravotné problémy (bolesti chrbta), nemusí zaň platiť žiadne nájomné...
MUSEL PREDAŤ MEDAILY
Viacerí z Curryho jednotky sa ozvali, že aj oni sa borili s problémami a niekoľkí museli predať svoje medaily, aby vyžili. Curry sám dal svoje medaily a časti uniformy SAS do dražby v roku 2015.