Verejnosť a predovšetkým veriacich pobúrila správa o tom, že sobáš v kostole je od Nového roka spoplatnený sumou 10 eur. Ako uviedol výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Milan Muška, zmenu navrhli matrikári. "Matrikárky vykonávajú úkony, ktoré nie sú spoplatnené a uberajú im značnú časť pracovného času. Ich predstava bola, že by to nemali robiť zdarma a chceli, aby sa tento úkon spoplatnil," vysvetlil Muška s tým, že pri cirkevnom sobáši musia pracovníci matričného úradu vykonať omnoho viac práce ako pri tom civilnom.
Po vlne kritiky sa minister vnútra Robert kaliňák stretol s delegáciou Fóra kresťanských inštitúcií a platformy CitizenGO. Tí ministrovi priniesli petíciu žiadajúcu sporný poplatok zručiť. "Ak štát chce podporovať základnú bunku štátu – vznik rodín, v žiadnom prípade by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný alebo cirkevný. Aj keď sme chápali určité dôvody, ktoré viedli predkladateľov tohto poplatku, myslíme si, že je správne, aby tieto veci boli rovnocenné. Po dohode s predstaviteľmi Fóra kresťanských inštitúcií sme sa rozhodli ísť cestou, aby sa zo zákona tento poplatok vypustil,“ povedal Robert Kaliňák.
Ročne sa na Slovensku uzavrie 26 000 sobášov, z toho 12 000 je cirkevných. Poplatok sa do platnosti dostal cez zákon e-governmente realizovaný Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a do novely bol vložený na základe pripomienky ZMOS. Združenie miest a obcí tak reagovalo na požiadavky matrikárov. Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré zastupuje 60 členských organizácií, však tento poplatok vnímalo ako diskriminačný a spustilo petíciu, ktorú za niekoľkých dní podpísalo takmer 20 000 ľudí.