V rámci neho majú fungovať aj elektronické recepty. Tým sa to momentálne darí len čiastočne a samotní lekári či lekárnici sa sťažujú na viaceré chyby. Čo zmenila táto novinka v platnosti len pár týždňov pre pacienta?
Jednou zo súčastí e-zdravia má byť aj predpisovanie liekov len elektronicky, bez klasického receptu. Cieľom je, aby pacient nemusel nosiť papierový recept, ale po preukázaní kartičky poistenca a zadaní rodného čísla dostal svoje lieky. Zabrániť by sa tak malo duplicite, prípadne nežiaducej interakcii. Aj keď systém bol spustený už 1. januára 2018, stále má podľa lekárov a lekárnikov viacero nedostatkov. Sťažujú sa na ešte väčšiu prácu ako predtým. „V minulosti som pacientovi predpísala na jeden recept dva lieky, dnes sa na jedno tlačivo zmestí iba jeden liek. takže míňam viac papiera ako v minulosti. Na recepte je dnes totiž obrovský čiarový kód,“ zhodnotila všeobecná lekárka Etela Janeková. Pacienti v tom zase majú zmätok a niektorí ani klasický recept nechcú. „Ja im pritom podľa pravidiel musím vypisovať aj klasický recept,“ uviedla Janeková. Rovnako tak v lekárni od vás budú chcieť papierovú podobu receptu. Výhodou ale je, že v lekárni v prípade elektronického predpisu už nezaplatíte 0,17 eura za recept.
Výhody E-RECEPTU
- menej duplicitne predpísaných liekov ušetrí prostriedky vynakladané na zdravotnú starostlivosť
- lekár bude mať lepší prehľad o tom, kto, čo a kedy pacientovi predpísal
- postupne sa odstráni papierová dokumentácia
- pacient pri elektronicky vypísanom recepte ušetrí poplatok 0,17 €
Systém nabehne postupne
Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva
Rezort zdravotníctva už viackrát verejne deklaroval, že predpokladá postupný nábeh systému e-zdravie. Tak ministerstvo zdravotníctva, ako aj NCZI veľmi pozorne počúvajú názory lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Zavádzanie nového systému práce je možno náročnejšie a vyžaduje si určitý čas, pokiaľ sa lekári dostatočne oboznámia so systémom.
Množstvo klasických receptov
BARBORA RITÓKOVÁ, lekárnička Košice
- So spracúvaním receptov nie sú závažnejšie problémy, ale stane sa, že občas čítačka nezoberie kód. Veľa receptov je však ešte klasických.
Funguje to s obmedzeniami
ETELA JANEKOVÁ, internistka, Bratislava
- Systém e-recept v súčasnosti ide len obmedzene. Funkcionalita nie je spustená cez e-zdravie, ale prostredníctvom poisťovní. Recept po predpise lekárom vidí najskôr zdravotná poisťovňa a potom ho tlačím na receptúrnu blanketu. Chybou bolo, že zrušili identifi kátor pacienta a že nie sú pripojení všetci lekári lekárne, aby bolo možné čo najskôr spustiť všetky funkcionalit.
Prihlasovanie trvá dlho
MÁRIA, lekárnička, Bratislava
- O tomto systéme vieme a snažíme sa ho využívať čo najčastejšie. Ja už mám vlastnú kartičku s prístupovým kódom a heslom, funguje to pomerne krátko, no robotu to o niečo zjednodušuje a urýchľuje, len to ranné prihlasovanie trvá niekedy aj 10 minút. Doktori to zatiaľ využívajú veľmi málo, keďže je to celé ešte len v „plienkach“. Medzi jeden z menších nedostatkov patrí napríklad čiarový kód, ktorý pri niektorých receptoch nie je možné načítať. Alebo počet kusov, ktorý nie je uvedený vo virtuálnej podobe, ale len v tlačenej.
Systém často vypadáva
BEÁTA NEMČOKOVÁ, pediatrička, Košice
- Elektronický recept využívam od minulého roku pre dve z troch poisťovní. O tej tretej predpokladám že dostanem inštrukcie ešte do konca januára. Moje skúsenosti sú síce aj pozitívne, no systém denne nejde na sto percent. Navyše počas zastupovania kolegyne je to enormná záťaž.
Asociácia súkromných lekárov: Taký chaos sme nečakali
Asociácia súkromných lekárov SR tvrdí, že vždy prezentovala pozitívny prístup k zavádzaniu eHealth. To, čo sa deje, je však podľa nej taký chaos, že je ohrozená efektívnosť a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. „Prvý január 2018 naše podozrenia potvrdil. V ostrej prevádzke je veľa technických a implementačných problémov,“ tvrdí prezident asociácie Marián Šóth.
- autentifikácia - inštalácia je časovo náročný proces, zaberie aj niekoľko hodín
- často sa nedá prihlásiť, prípadne softvér hlási, že karta je chybná, systém padá, často ide pomaly
- odosielanie údajov do Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) generuje prestoje, lekár denne stratí 50 - 100 minút
- lekársky nález môže mať maximálne 7 000 znakov, hoci NCZI uvádza, že maximálny počet znakov je 11 000
- chýba možnosť redukcie lekárskeho nálezu a diskrétnych údajov, prípadne poznámok, ktoré si lekár urobil
- deti narodené v rokoch 2016 a 2017 zatiaľ v systéme (NZIS) nie sú
- ak pacient nemá občiansky preukaz s elektronickým kontaktným čipom (eID), alebo nepodpíše informovaný súhlas, lekár sa nedostane k liekovej anamnéze
- špecialista často nemá prístup k výmenným lístkom pacienta, systém od neho žiada ID výmenného lístku, ale zákon umožňuje nevyhotoviť písomný doklad