Zbraň mal legálne. Ako sa dostal k zbrojnému preukazu, vyvoláva mnohé otázky. Čistý register trestov, psychická spôsobilosť, ale aj znalosti legislatívy sú podmienky, ktoré musíte splniť, ak chcete v žiadosti o preukaz uspieť. Ako treba postupovať a čo ďalšie na vás čaká, ak chcete vlastniť zbraň?
Zbrojný preukaz vlastní u nás takmer 150-tisíc ľudí. Ak ho chcete získať, musíte oň požiadať na oddelení zbraní a streliva, pod ktoré patríte podľa vášho trvalého bydliska. To, že ste spôsobilý, budete musieť preukázať potvrdením od lekára a psychológa.
Polícii však musíte preukázať potrebu držať či nosiť zbraň a rovnako budete musieť absolvovať aj skúšku pred komisiou. „Žiadateľ musí preukázať zdravotnú a psychickú spôsobilosť. Následne vykoná skúšku pred komisiou, ktorá preverí jeho znalosti z oblasti legislatívy a poskytnutia prvej pomoci,“ vysvetlil Ľudovít Miklánek zo Združenia vlastníkov strelných zbraní - Legis Telum. Ako doplnil, na skúške preukážete aj to, že dokážete bezpečne zaobchádzať so zbraňou. „Žiadateľ nemusí absolvovať žiadny špeciálny kurz, aký je napríklad v autoškole,“ vysvetlil Miklánek.
Skupiny zbrojného preukazu
A
- nosenie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku (môžete nosiť zbraň neobmedzene)
B
- držanie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku (presne určené miesto, kde môžete zbraň držať, napr. vo firme alebo doma)
C
- držanie zbrane a streliva na výkon zamestnania alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu
D
- držanie zbrane a streliva na poľovné účely
D
- držanie zbrane a streliva na športové účely
F
- držanie zbrane a streliva na múzejné alebo zberateľské účely
Prekážky na získanie:
Fyzické ochorenia
- ťažká cukrovka
- epilepsia
- Parkinsonova choroba
- výrazne poruchy zraku a iné
Psychické ochorenia
- schizofrénia
- poruchy s bludmi
- mentálna retardácia
- emočne nestabilná porucha osobno
Čo treba, ak chcete zbrojný preukaz
1. Písomne požiadať príslušný útvar polície o vydanie.
2. Byť spôsobilý na právne úkony, bezúhonný a spoľahlivý.
3. Byť zdravotne a psychicky spôsobilý (predkladajú sa posudky).
4. Preukázať odbornú spôsobilosť vykonaním skúšky pred skúšobnou komisiou.
5. Mať miesto pobytu na území Slovenskej republiky.
6. Preukázať potrebu držať alebo nosiť zbraň a strelivo.
7. Žiadatelia o zbrojný preukaz na poľovné, športové účely či výkon povolania predložia potrebné dokumenty potvrdzujúce účel použitia zbrane.
Vek žiadateľov
21 rokov - vek na získanie zbrojného preukazu
18 rokov - stačí na získanie preukazu skupiny D, na poľovné účely
15 rokov - stačí na získanie preukazu skupiny E na športové účely (člen reprezentácie)
Žiadateľ nesmie nič zatajiť
Eva Klimová, prezidentka Slovenskej komory psychológov
Ako prebieha vyšetrenie?
Vyšetrenie psychickej spôsobilosti na držanie a nosenie zbrane realizuje výhradne klinický psychológ, posudzuje anamnézu, intelektové, výkonové, osobnostné predpoklady, pričom rozsah vyšetrenia a kontraindikácie sú stanovené vyhláškou ministerstva zdravotníctva. Pre psychologické vyšetrenie je nevyhnutný výpis zo všeobecnej zdravotnej dokumentácie žiadateľa o zbrojný preukaz.
Je možné, že si psychológ niečo nevšimne?
Osoba, ktorá sa podrobuje vyšetreniu, vypisuje aj čestné vyhlásenie, že nezatajila žiadne skutočnosti dôležité pre vyšetrenie.
Opakuje sa po nejakom čase vyšetrenie?
Pokiaľ sa v priebehu času, pre ktoré je vydané povolenie na držanie zbrane, zmení zdravotný alebo psychický stav držiteľa zbrojného preukazu alebo vznikne odôvodnená pochybnosť o jeho spôsobilosti, postupuje sa podľa legislatívy a držiteľ je povinný sa podrobiť opakovanému vyšetreniu.
Čo v prípade, ak sa preukáže, že psychológ niečo zanedbal/prehliadol, je postihnuteľný?
Klinický psychológ vedie zdravotnú dokumentáciu vo vzťahu k predmetnému vyšetreniu. To, či bol jeho postup procedurálne správny a ako v danom čase a s dostupnými informáciami uzatvoril výsledok vyšetrenia klienta, je možné preskúmať Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V závislosti od výsledkov preskúmania môžu byť proti psychológovi vyvodené dôsledky.