Z prieskumu Poštovej banky vyplýva, že žiadateľ o úver na bývanie má v priemere 33 rokov. Ako sa mladí ľudia stavajú k zabezpečeniu bývania a založeniu rodiny?
Odísť od rodičov a založiť si rodinu? Až 76 percent Slovákov od 15 do 30 rokov žije s rodičmi. Väčšina mladých ľudí sa osamostatní až vtedy, keď si nájde životného partnera. Keď prichádzajú do banky, majú už po tridsiatke. „Priemerný vek žiadateľov o úver na bývanie v Poštovej banke za účelom nadobudnutia nehnuteľnosti je 33 rokov. Súčasná generácia tento krok čoraz viac odďaľuje,“ tvrdí hovorkyňa banky Lýdia Žáčková. Ekonomická situácia na Slovensku záujemcom o bývanie praje.
Úroky z úverov sú historicky najnižšie a aj refinancovanie starej hypotéky sa oplatí viac ako kedykoľvek predtým. „Predpokladá sa, že sadzby dosiahli svoje dno, od ktorého sa čoskoro odrazia smerom nahor,“ upozorňuje Poštová banka.
Nevesty aj prvorodičky starnú
- priemerný vek vstupu do manželstva sa neustále zvyšuje
- u mužov od roku 1993 do roku 2016 vzrástol o 7,8 roka, u žien o 7,6 roka
- aj založenie rodiny si nechávame na neskôr
- prvorodička v roku 2016 bola staršia v priemere o 5,3 roka ako v roku 1993
- od roku 2007 výrazne ubudlo pôrodov medzi ženami do 29 rokov a podstatne pribudlo pôrodov vo veku od 30 rokov
- najviac žiadateľov o úver na bývanie v Poštovej banke je vo vekovej kategórii 31 - 40 rokov
Chýbajú nájomné byty
Boris Vaňo, Výskumné demografické centrum
Na zvyšovanie veku pri prvom sobáši aj prvom pôrode má vplyv viacero faktorov. Jedným z nich je aj nedostatok cenovo dostupných - nájomných - bytov. V oblasti bývania to pokladám za najdôležitejší limitujúci faktor, dôležitejší ako napr. podmienky na poskytovanie úverov na bývanie. Týka sa to hlavne väčších miest.