V družnej debate si vykračovali po chodníku, keď zrazu zbadali takmer 2-metrového hada. Po prvotnom vystrašení si uvedomili, že je to anakonda, no už sa nehýbala. Ako sa však do voľnej prírody mohla dostať?
Tomáš Hulík (41) chodí s rodinou a so psom na pravidelné prechádzky v smere od Stupavy k Devínskemu jazeru. V utorok podvečer ich ale čakalo na obvyklej trase nemilé prekvapenie. „Dcéra s mamou boli trošku predo mnou, rozprávali sme sa a skoro som stúpil na hada. Našli sme skoro dvojmetrovú anakondu žltú,“ povedal Tomáš. Po prvom pohľade ostali poriadne v šoku, až po chvíľke si uvedomili, že obrovská anakonda už nežije. „Mám biologické vzdelanie a bolo mi jasné, že takýto had nedokáže prežiť v našich podmienkach,“ doplnil.
Okamžite kontaktovali riaditeľa Prírodovedného múzea Jána Kautmana, ktorý im plaza odporúčal preložiť na iné miesto, aby ďalším ľuďom ušetrili podobný šok. „Niekto tú anakondu vyhodil a zbavil sa jej, čo ho k tomu viedlo, nevieme. Had už má čiastočný rozklad, zožerú ho vtáci. Je to tropický had a na našu zimu nie je stavaný,“ vysvetlil Ján Kautman. Prípad mŕtveho hada už rieši aj polícia. „Vecou sa bude zaoberať príslušný útvar Okresného riaditeľstva PZ v Malackách," uviedol policajný hovorca Michal Szeiff.
Anakonda žltá
Sfarbenie: má podlhovastú hlavu, šupiny sú lesklé a hladké, sfarbenie je žlté až svetlohnedé
Poznávacie znamenie: čierna kresba, ktorá je po bokoch tela menšia
Prostredie: je veľmi dobrý plavec, potápa sa a pod hladinou vydrží dlhý čas. Aktívna je za súmraku a v noci
Potrava: cicavce, vtáky, ryby, v zajatí hlodavce, hydina, holuby a ryby
Mláďatá: samica privádza na svet až 15 mláďat s dĺžkou 70 cm
V prírode by neprežila
Daniel Jablonski, odborník z Univerzity Komenského
Ide o malý druh anakondy, presne Eunectes notaeus. Môže dorásť do dĺžky 3,5 m. Pre človeka je neškodná. Samozrejme, niekto ju tam vypustil. Ide o druh z oblasti Južnej Ameriky, veľmi často je chovaný v zajatí v teráriách. V našich podmienkach by zimu neprežil.