Bádatelia zo Šanghaja použili rovnakú metódu, akou kedysi Briti naklonovali ovečku Dolly. Prvýkrát sa im však podarilo naklonovať primáty. Objav podľa nich poslúži iba na lekárske účely.
Dva totožné dlhochvosté makaky Čung Čung a Chua Chua sa narodili pred ôsmimi a šiestimi týždňami. Ide o prvé primáty naklonované z neembryonálnej bunky. Medzi primáty patria spolu s opicami a ľudoopmi aj ľudia. "Ľudia sú primáty. Technická bariéra pre klonovanie druhov primátov, vrátane ľudí, je prelomená," povedal Mu-ming Pcho-o, ktorý dohliadal na výskum Inštitútu neurovied Čínskej akadémie vied vo východočínskom Šanghaji. "Prelomili sme túto bariéru, aby sme vyrobili zvieracie modely, ktoré sú užitočné pre medicínu a ľudské zdravie. Nie je zámerom použiť túto metódu na človeka," dodal podľa agentúry Reuters.
Geneticky totožné zvieratá môžu poslúžiť na testovanie nových liekov na množstvo chorôb. Čung Čung a Chua Chua sú teraz kŕmené z fliaš a normálne rastú. Vedci očakávajú, že sa v nasledujúcich mesiacoch narodia ďalšie klony makakov.