Jej vrcholom budú augustové majstrovstvá Európy v Berlíne. Premiérový štart po vyše deviatich mesiacoch absolvuje už túto nedeľu pred domácimi fanúšikmi na mítingu Elán v Bratislave. Olympijský víťaz má za sebou turbulentný rok. Jeho prípravy na obhajobu titulu z majstrovstiev sveta v Pekingu 2015 totiž vlani v júni zastavili obvinenia z toho, že porušil antidopingové pravidlá a následný dištanc od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF). Tóth sa tak namiesto účasti na MS v Londýne naplno sústredil na očistenie svojho mena. Kauza sa tiahla dlhé mesiace a konečne pár dní pred Vianocami prišiel vytúžený verdikt, že Matej Tóth je nevinný a môže opäť súťažiť. IAAF zastúpená Jednotkou integrity atletiky sa neodvolala na Športový arbitrážny súd (CAS) proti verdiktu disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (SAZ), ktorý uznal Tóthove vysvetlenie, že jeho jedna jediná odchýlka v biologickom pase bola len dôsledok prirodzeného fyziologického stavu.
Po dlhých peripetiách a vynaložených duševných i finančných prostriedkoch sa tak konečne vrátil k tomu, čo ho napĺňa - športu. Za sebou má už prvú časť prípravy, ktorú hodnotí pozitívne. "Dokonca viac, ako niektoré predchádzajúce januárové prípravy. Je na veľmi dobrej ceste, cítim sa dobre, zdravotne v poriadku a nič ma neobmedzuje. Ide to ešte trošku lepšie, ako sme si mysleli. Čaká ma dôležité sústredenie, takže je pre mňa dôležité, aby som ostal zdravý a v Juhoafrickej republike odviedol kvalitnú robotu, ktorú potom využijem v priebehu ďalšej sezóny. Ostrý štart by mal nastať 24. marca v Dudinciach, kde by som mal absolvovať 50 km. Všetko následne budeme riešiť operatívne," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Ešte pred mesačným pobytom v Johannesburgu ho však čaká míting Elán, na ktorom prebehnú halové MSR v chôdzi. "Elán míting a celkovo pretekanie v hale sme zaradili absolútne neplánovane. Ani som nesníval o tom, že by som sa stihol pripraviť na takú úroveň, aby som sa dokázal postaviť na štart. Moja forma ešte zďaleka nie je taká, ako by mala byť, takže štart na Eláne beriem ako formu prípravy a určitú podporu mítingu a MSR. Aj pre mňa je to také príjemné spestrenie, mať opäť štartové číslo na hrudi a opäť sa popreháňať. Ale nejdem na konkrétny čas. Chcem podať dobrý výkon a možno sa pobiť o titul majstra Slovenska," uviedol na stredajšej TK.
Nad ťažkým obdobím, ktoré sa pre Tótha skončilo len pred mesiacom, sa už príliš nezamýšľa. "Už sa mi to podarilo vytesniť. Už v závere kauzy som to nevnímal nejako skepticky, či urazene. Tieto myšlienky ma vôbec neťažia. Naopak, vrátila sa chuť, chodím na tréningy s radosťou a hlavne, keď sa zlepšuje forma," uviedol. Práve vo štvrtok ráno mu však celý prípad pripomenuli. U olympijského víťaza sa totiž prvýkrát po kauze zastavili dopingoví komisári. "Bolo to dnes ráno, mám za sebou prvú vzorku na biologický pas. Veľká novinka, že už nechodia s papierom, ale s tabletom. No tesne pred koncom im to zamrzlo, takže sme to museli urobiť aj tak na papier. Ale vzorka prebehla úplne štandardne. Tým, že som v hypoxickom stane, som sám zvedavý, aké budú výsledky. Samozrejme som uviedol všetko do dotazníka, aby počítali s tým, že spávam v nadmorskej výške 3200 metrov," povedal.
Krátko po úspešnom konci kauzy mu prišlo množstvo gratulácií, nie len od rodiny a známych, ale aj od konkurentov. "Boli to veľmi pozitívne reakcie, všetci gratulovali a tešia sa na mňa na trati," povedal Tóth. Na svoju obhajobu vynaložil množstvo času, energie, psychických síl i finančných prostriedkov. Tie sa vyšplhali na približne 60.000 eur. Tóth sprvoti uvažoval, že by ich vymáhal späť, no nakoniec sa vybral inou cestou. Rozhodol sa zamerať na to, aby sa podobné prípady už v budúcnosti neopakovali. "Je veľmi náročné žiadať prostriedky späť, keďže bolo na nás, ako sa budeme obhajovať. Oni išli podľa pravidiel. To, že tie pravidlá nie sú ideálne, vieme a skôr sa sústreďujem na to. Aj v spolupráci s Dankou Bartekovou, ktorá je ako členka komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru vo výkonnom výbore Svetovej antidopingovej agentúry (WADA)," uviedol.
Úspešná strelkyňa a medzinárodná športová funkcionárka ho požiadala, aby svoj prípad spísal a navrhol riešenia na zmenu. "Riešenia, ako zrovnoprávniť vzťah športovca a inštitúcie. Momentálne je to nastavené tak, že športovec ťahá za kratší koniec a veľmi ťažko sa vie obhájiť bez toho, aby do toho vložil takéto prostriedky. Ja som ich nemusel vynaložiť, mohol som predstúpiť pred disciplinárku SAZ a s peknými očami povedať, že mi majú veriť, lebo je to tak. Možnože by ma DK očistila, ale tým pádom by ten prípad pokračoval. My sme chceli ísť od začiatku tvrdo za svojou pravdou, preto sme angažovali vedcov a právnikov.
Tým pádom sú však tie prostriedky pre nich dobrovoľné a ja sa na to nemôžem obracať. Ísť na súdny dvor pre európske práva, že sú zlé pravidlá, to by bol beh na dlhú trať a na to nemám energiu," uviedol. Tóth chce dosiahnuť, aby sa čistí športovci, ktorých krivo obvinili, dokázali lepšie obhajovať. "Aby nemuseli vynakladať vlastné prostriedky a nezáležalo to na tom, aké majú kontakty a akých právnikov dokázali zohnať. Aby bola zabezpečená aj určitá možnosť sa obhájiť bez toho, či je z Ameriky, zo Slovenska, či z nejakých rozvojových krajín."