"Nepovedal by som, že nám to narobilo problém. Športový život prináša aj takéto situácie. Vtedy je potrebné si sadnúť a odkomunikovať všetky veci. Toto bola jedna z nich a takých ešte bude dosť. Ale dôležitý je konečný výsledok a ten je pozitívny pre šport a pre slovenský hokej zvlášť. Takže sa teším," povedal pre TASR prezident SOV Anton Siekel.
Medzi 56 menami bude mať slovenská výprava niekoľko medailových nádejí, prezidenta SOV poteší každý, kto sa pobije o čo najlepšie umiestnenie. "Sú tam všetci, ktorí si nomináciu zaslúžili. Splniť jej kritériá nie je jednoduché. Už len kvalifikovať sa na ZOH je veľmi náročné a ja to vnímam ako veľký úspech pre slovenský šport. SOV je tu na to, aby pripravil týmto športovcom dobré podmienky. Nie je naša zásluha, že sa na ZOH kvalifikovali, my im akurát musíme pripraviť všetko pre to, aby im nič nechýbalo. Potom sa zmeníme na fanúšikov a budeme im držať palce a tešiť sa z každého úspechu. Je to veľký záväzok, ktorý majú na pleciach. Sú tu tréneri, rodičia, kluby a na konci tejto pyramídy je Slovensko. Je teraz na nich, aby ukázali, že energia ktorú dostali, bola k niečomu dobrá. Poteší ma každý úspech, ale nebudem sklamaný, ak uvidím, že bojovali a dosiahli svoje osobné rekordy. Fanúšik ocení aj to, keď uvidí pozitívnu energiu od všetkých reprezentantov," dodal Siekel.
Vedúcim výpravy je Roman Buček, ktorý pred odchodom do dejiska ZOH musí riešiť množstvo požiadaviek. "Najväčšie starosti nám robila doprava, to bol pre nás veľký oriešok. Situáciu sťažuje aj fakt, že neletíme spoločne, každý športovec príde do dejiska podľa toho, ako mu to vyhovuje. Každý z nich má materiál, ktorý hmotnostne presahuje limity leteckých spoločností, takže sme museli zabezpečiť aj nákladné lietadlo na prepravu materiálu," povedal Buček pre TASR a dodal: "My ideme na ZOH pracovať, takže počítam s tým, že budeme musieť každý deň riešiť nejaké požiadavky. Ak budú všetci spokojní, to nás poteší."
Odmeny narastú
Členovia pléna SOV sa zoznámili aj s odmenami, ktoré dostanú športovci v prípade úspechu. V porovnaní s predošlým olympijským cyklom došlo k zvýšeniu prémií. V individuálnych disciplínach za umiestnenia na 1. až 8. mieste sú odmeny vo výške od 50 tisíc po 6-tisíc eur. V prípade medailistov boli doterajšie odmeny o 5 tisíc eur nižšie. V kolektívnych športoch je odmena pre každého športovca v prípade umiestnenia na 1. až 6. mieste stanovená od 15 po 4-tisíc eur. Z uvedených odmien pre individuálne aj kolektívne športy uhradí 50 percent SOV z vlastných zdrojov a očakáva sa, že ďalších 50 percent bude takisto ako v minulosti hradených z dotácií z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) Slovenskej republiky.
Spoločnú slovenskú olympijskú aj paralympijskú výpravu čaká pred odchodom na ZOH ešte jedna povinnosť. Musí zložiť olympijský sľub do rúk prezidenta SR Andreja Kisku. Ten sa uskutoční v utorok 30. januára v historickej budove Národnej rady SR. V mene olympionikov ho bude skladať bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, ktorá pôjde na ZOH už po štvrtý raz. Spolu s ňou si štvrtú účasť zaknihuje aj Veronika Velez-Zuzulová a Jozef Ninis.