Informoval o tom v pondelok berlínsky pamätník zavraždených európskych Židov s tým, že Vajspapir zomrel už 11. januára v Kyjeve.
Vajspapira zajali Nemci, keď slúžil v Červenej armáde a v roku 1943 ho transportovali do Sobibora v okupovanom Poľsku, pretože bol Žid. Bol jedným z mála väznených, ktorí unikli bezprostrednej smrti v plynovej komore a namiesto toho bol poslaný na prácu. V októbri 1943 väzni v Sobibore zorganizovali povstanie proti dozorcom a okolo desiatky ich sa im podarilo zabiť. Vajspapir bol jedným z ôsmich organizátorov akcie, na konci ktorej sa podarilo utiecť približne polovici z 600 väzňov. Stovka z nich bola dolapená takmer okamžite a z ďalších 200, ktorým sa podarilo utiecť ďalej, ich vojnu prežilo len 47, vrátane Vajspapira.
Po povstaní nacisti zostávajúcich väzňov postrieľali a tábor zrovnali so zemou. Od marca 1942 do októbra 1943 bolo v Sobibore zabitých 167 000 ľudí, až na výnimky Židov. Vajspapir, ktorý sa narodil na južnej Ukrajine, prišiel počas okupácie o celú rodinu. Po vojne sa oženil a mal dvoch synov. Žil a pracoval na východe Ukrajiny. V roku 1994 odišiel do dôchodku a presťahoval sa do Kyjeva.
Po Vajspapirovej smrti sa okruh ľudí, ktorí prežili Sobibor, zúžil na štyri osoby, uviedol hovorca osvienčimského múzea Pawel Sawicki.