Česi požadovali od štátu spolu 40 miliónov korún (zhruba 1,5 milióna eur) za to, že české úrady pri ich únose zlyhali, respektíve mu mohli zabrániť, informoval v utorok spravodajský server Novinky.cz. Sudkyňa Edita Votočková tvrdenia žalobcov zastupovaných advokátom Janom Švarcom (58) označila za špekulácie s tým, že žiadne pochybenie štátnych orgánov podľa nej nenastalo. Proti jej rozsudku, ktorý zaznel len 35 minút po začatí pojednávania, môže štvorica podať odvolanie.
Žalobu na súde podali štyria z piatich unesených Čechov - spomínaný advokát Švarc, ktorý zastupuje ostatných, prekladateľ Adam Homsi (39) a novinári Miroslav Dobeš (49) a Pavel Kofroň (47), ktorí v Libanone zmizli v roku 2015. V zajatí strávili 199 dní. Piaty z unesených Čechov, vojenský spravodajca Martin Psík, sa k žalobe o náhradu škody nepripojil. "Tvrdenia uvedené v žalobe sú špekuláciami," konštatovala podľa Noviniek.cz sudkyňa. Počas veľmi krátkeho pojednávania zamietla Votočková všetky návrhy Švarca a jeho klientov na výsluchy vrátane súčasných aj bývalých ministrov vnútra, obrany či spravodlivosti, členov Bezpečnostnej rady štátu z čias, keď boli Česi v zajatí, ale aj šéfov českých tajných služieb.
Žalobcovia podľa Švarca chceli pomocou ich výpovedí zistiť, prečo boli vlastne unesení, a akú úlohu v tom zohral štát. Švarc doplnil, že im nešlo o žiadne peniaze, ale len o to, zistiť, čo sa vtedy v lete 2015 stalo. To potvrdil aj prekladateľ Homsi.
Muži v minulosti tvrdili, že česká civilná rozviedka mala informáciu, že sa plánuje odveta za zatknutie libanonského agenta Alího Fajáda, o ktorého vydanie požiadali Česko Spojené štáty. V deň ich návratu do vlasti bol potom Fajád z českej väzby skutočne prepustený. Vtedajší minister obrany Martin Stropnický krátko potom médiám potvrdil, že podmienkou prepustenia piatich unesených bolo, aby Česko Fajáda nevydalo do USA.