Máte aj vy zlú skúsenosť s realitkou? Ozvite sa nám tip@novycas.sk
Príbeh mladého páru vozičkárov, ktorí sa s dôverou obrátili na realitnú kanceláriu, aby sa vyhli akýmkoľvek problémom, opäť otvoril tému dôveryhodnosti a profesionality realitných kancelárií na Slovensku. Ako rozpoznať tú serióznu, na čo sa makléra pýtať a čomu sa vyvarovať ? Nový Čas zisťoval u odborníkov.
Vyhľadať pri kúpe bytu realitnú kanceláriu je podľa odborníkov na realitný sektor tou najlepšou voľbou. O serióznosti vám môže veľa napovedať aj to, či využíva služby advokátov a notárov, či vám vie objasniť aj nepríjemné aspekty spojené s prevodom vlastníctva, dá vám priestor na rozhodovanie a má dobré referencie na trhu. Aj tu však netreba nechávať nič na náhodu. „Je vhodné obrátiť sa na advokáta so skúsenosťami z realitnej oblasti. Dokáže rozpoznať právne riziká, ktoré by klientovi mohli hroziť, posúdiť oprávnenosť výšky zálohy alebo navrhnúť vhodný spôsob úhrady kúpnej ceny,“ upozorňuje advokát Jakub Löwy.
Na čo si dať pozor!
Attila Meszáros, predseda Realitnej únie SR
1. List vlastníctva
Je obvyklé vysvetliť klientom obsah listu vlastníctva pri všetkých právnych úkonoch, ktoré sa vykonávajú. Ak kupujete nehnuteľnosť od obchodných spoločností, ako v prípade páru vozičkárov, je na mieste zbystriť pozornosť! List vlastníctva poskytne veľa stôp, ktoré ale vie prečítať len odborník. Vhodné je nájsť si niekoho, kto „kope za vás“ - profesionálneho realitného odborníka alebo advokáta.
2. Zálohy
Zálohové platby sú pri staršom byte najviac do výšky 3 až 5 % a pri novostavbách od developera najviac do výšky 10 až 20 %.
Rizikové je tiež, ak predávajúci trvá na inkasovaní peňazí na vlastný účet pri podpise budúcej kúpnej zmluvy/rezervačnej zmluvy. Realitná kancelária musí chrániť aj kupujúceho a navrhnúť mu bezpečný transfer peňazí (banková vinkulácia/notárska úschova. Pri snahe kupujúceho oddialiť alebo skomplikovať platbu je kancelária povinná ochrániť tiež predávajúceho. Aj tu môže zloženie kúpnej ceny do úschovy deklarovať predávajúcemu, že kupujúci reálne disponuje potrebnou hotovosťou.
3. Developer
V tomto prípade vždy preskúmajte vopred všetky zmluvy a aktuálny list vlastníctva s pomocou nezávislého odborníka. Nemal by zabudnúť na preverenie referencií developera a jeho hospodárskych výsledkov.
- Plaťte len nevyhnutnú zálohu (10 - 20%).
- Pýtajte sa, akým spôsobom je výstavba fi nancovaná. Práve rôzne zálohy počas výstavby bez garancie kolaudácie môžu byť rizikové.
Najhoršie je, ak developer používa prostriedky zo záloh na samotnú
výstavbu. Znakom tohto sú prestoje vo výstavbe. Financovanie
výstavby bankou je pre klientov bezpečnejšie.
POZOR! Realitné kancelárie pri developerských projektoch
často zabezpečujú len obchodnú časť. Ich úlohou je inzerovať a predávať. Právny servis je na developerovi. Zálohy zo strany kupujúceho tiež smerujú na jeho účet.
Maklér vám musí vedieť povedať:
- kto je aktuálnym vlastníkom nehnuteľnosti
- čo sa vlastne kupuje a čo je možnosť dokúpiť (pivnica, parkovacie státie atď.
- aké ťarchy sú na nehnuteľnosti a ako a kedy sa budú likvidovať
- ak ide o novostavbu, či je kolaudovaná alebo resp. kedy bude
- všetko o inžinierskych sieťach
- aký je právny vzťah k pozemku a prístupovej ceste
Chýba realitný zákon
Problémov podľa odborníkov na slovenskom realitnom trhu je aj fakt, že neexistuje špecifický zákon, ktorý by upravoval jeho fungovanie. „V prípade, ak je klientovi spôsobená škoda, môže sa ochrany domáhať podľa Občianskeho, Obchodného alebo Trestného zákona. Nárok na náhradu škody či bezdôvodné obohatenie však rieši situáciu ex post (následne), teda až keď klientovi škoda vznikla. „ vysvetlila docentka práva Alexandra Kotrecová. Aj podľa advokáta Realitnej únie SR Mojmíra Plavca by realitný zákon veľmi pomohol . „Prípadom realitných podvodov je potrebné najmä predchádzať, pretože následne sa klient už k svojim peniazom nemusí nikdy dopracovať. K odstráneniu alebo minimalizovaniu týchto situácií by mal prispieť práve špecializovaný realitný zákon, ktorý by od podnikateľov na realitnom trhu požadoval napríklad preukázanie odbornej spôsobilosti a povinné poistenie pre prípad spôsobenia škody.