Podarilo sa vám odfotiť tento unikátny úkaz? Pošlite nám svoje fotky s krátkym komentárom (kde a kto fotil) na tip@novycas.sk
Šťastie vidieť dočervena sfarbený obrovský spln mali ale iba na západnom pobreží Spojených štátov a Kanady, v Tichomorí a v Ázii. Podľa agentúry AP sa bude tento trojnásobný jav spojený s Mesiacom opakovať až v roku 2037.
Vesmírnemu úkazu, v ktorom sa spoja tri javy spojené s Mesiacom, sa hovorí lunárna trifekta. Ide o spojenie javov, ktorým sa hovorí modrý Mesiac, červený Mesiac a superspln. Naposledy bol tento jav vidieť podľa niektorých astronómov v roku 1982, podľa iných zdrojov to bolo dokonca v roku 1866.
Označenie modrý spln nemá nič spoločné s farbou Mesiaca, ale ide o druhý spln v jednom kalendárnom mesiaci. V angličtine dal tento jav vzniknúť slovnému obratu "once in a blue moon", čo znamená "raz za dlhú dobu" (po slovensky sa hovorí napríklad "raz za uhorský rok"). Dva "modré splny" budú opäť v marci.
Krvavý či červený spln je jav, ku ktorému dochádza po úplnom zatmení Mesiaca a Mesiac sa pri ňom naozaj sfarbí do červena. Mesačný disk sa schová za zemský tieň, ale mierne ho osvetľuje červená časť spektra slnečného svetla. Označenie supermesiac označuje situáciu, keď je Mesiac v splne a od Zeme je vzdialený menej ako 360 000 kilometrov. Javí sa preto väčší a jasnejší oproti iným splnom.