Merače krokov sú módnou záležitosťou. Ak vraj chcete zdravo žiť, mali by ste urobiť denne 10 000 krokov. Ale je to naozaj tak?
V skutočnosti je to len mýtus a pozostatok japonskej marketingovej kampane zo 60. rokov. Ako píše BBC, pred olympiádou v Tokiu v roku 1964 dala istá japonská firma na trh prvý prístroj tohto druhu. Volal sa Manpo-Kei, čo v preklade znamená Merač 10 000 krokov.
Tento počet však nie je ľahké dosiahnuť a mnohí len prešľapujú na mieste či chodia do kruhu, aby sa k nemu priblížili. Prínos takejto aktivity pre zdravie je teda diskutabilný. Odborníci pre BBC porovnali dve skupiny dobrovoľníkov. Jedna z nich sa snažila o 10 000 krokov, čo im zabralo prakticky celý deň. Druhá skupina si dala v priebehu dňa tri desaťminútovky intenzívnej chôdze, čo sa dalo omnoho lepšie naplánovať a prispôsobiť pracovnému režimu. Navyše sa ukázalo, že druhá skupina síce pri troch desaťminútovkách prešla spolu iba 3 000 krokov, ich fyzická aktivita však bola o 30 percent vyššia. Vo vyhradenom čase sa totiž chôdzi venovali naozaj intenzívne a ich záťaž bola náročnejšia.