Informoval o tom vo štvrtok banskobystrický primátor Ján Nosko. Dodal, že cesta k dohode medzi investorom, spoločnosťou Primum, a prevádzkovateľom - Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica nebola jednoduchá a mesto bolo niekedy až nevyberaným spôsobom atakované. Obe strany sa napokon dohodli na dlhodobej nájomnej zmluve v trvaní desať rokov. "Rokovania boli dlhé a náročné, lebo sa kreovala nová zmluva na desať rokov. Náklady na autobusovú stanicu (AS) sa mesačne pohybujú okolo 35.000 až 40.000 eur a budeme ich vykrývať z príjmov od dopravcov," konštatoval šéf dopravného podniku Miroslav Snopko.
Podľa Michala Milatu, riaditeľa spoločnosti Primum, zmluva je obojstranne výhodná, cena sa nemenila. Hrozby uzatvorenia AS od 1. februára boli údajne zle pochopené. Zdôraznil, že bez autobusového prevádzkovateľa by sa nezaobišli. Dopravný podnik mesta Banská Bystrica je pre nich skúsený a dobrý partner na ďalšie roky. K uzavretiu dlhodobej nájomnej zmluvy o prevádzkovaní Terminal Shopping Centra došlo 30. januára v Brne.
Informácie o možnom uzatvorení autobusovej stanice sa objavili v piatok (26.1.) po tom, ako primátor konštatoval, že mesto po vzájomnej dohode s českým investorom, spoločnosťou Primum, ukončilo zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, a teda neodkúpi dopravnú časť stanice. Tá po jeho vyhlásení oznámila, že "pokiaľ sa urýchlene nenájde iný prevádzkovateľ a Dopravný podnik Banská Bystrica nájomnú zmluvu, ktorá bola platná do konca januára tohto roka, nepredĺži, stanica bude od 1. februára uzavretá".
Podľa neho zmenu dohodnutých podmienok argumentoval investor tvrdením, že ako majiteľ väčšej časti objektu chce byť v pozícii väčšinového vlastníka s rozhodujúcim postavením (dva hlasy investor, jeden mesto). V praxi by to znamenalo, že mesto by mohlo byť kedykoľvek prehlasované a na správu objektu by doplácalo oveľa viac peňazí. Mestský rozpočet by tak bol zaťažený na dlhé roky rôznymi opravami, s ktorými nemá stanica nič spoločné.