Vynašli unikátny systém Nanoscreen, ktorý vo vodách dokáže v priebehu pár minút odhaliť aj najmenšie množstvo nebezpečných pesticídov. Projekt bol ocenený ako najlepší slovenský startup, priamo z Bruselu získal podporu vo výške 1,2 milióna eur.
Nanoscreen ohúril porotu súťaže Startup Awards 2017 ako najperspektívnejší projekt. „Našou technológiou chceme pomôcť riešiť celosvetový problém znečistenia,“ hovorí Pavol Miškovský, autor projektu a majiteľ spoločnosti Saftra Photo nics, ktorá projekt realizuje. „Zamerali sme sa na zisťovanie takzvaných perzistentných organických polutantov. Sú nimi pesticídy. Šíria sa predovšetkým vodou, ale aj vzduchom a dostávajú sa až do potravín,“ vysvetľuje.
Špeciálna technológia Nanoscreen vie odhaliť aj veľmi nízke koncentrácie nebezpečných látok. „Je to kombinácia nanotechnológie, fotoniky, organickej chémie a digitálnej technológie. Máme ju v procese patentovania,“ prezradil Miškovský. Špeciálne vyvinutý čip s nanoštruktúrnym povrchom sa používa jednoducho ponorením do vody. Následne sa zasunie do detekčného zariadenia s laserom, ktoré dokáže za niekoľko minút zistiť obsah nebezpečných látok. Získané údaje je možné odoslať mobilom do databázy. „Výhodou tohto systému je, že merania môžeme robiť na mieste znečistenia a je desaťkrát lacnejší. Nemusíme odoberať vzorku vody a posielať ju do laboratória,“ prezrádza.
Nanoscreen získal ako jediný slovenský projekt priamo z Bruselu i podporu 1,2 milióna eur. Na projekte pracuje 9 ľudí, pričom okrem Slovákov tvoria tím aj Česi a Španieli. Oficiálne bude predstavený na aprílovom veľtrhu o vodách v Kuala Lumpure. „Naším cieľom je vybudovať globálny monitorovací systém na celom svete tak, aby sa stanovili stanice, ktoré by dáta odosielali do cloudu a zhromažďovali ich. Na základe toho by sa dalo znečistenie monitorovať a následne odstraňovať,“ dodal profesor.