Nepracuje v ňom už ani pomocná kurátorka Carmen Cilipová (46), ktorá tvrdí, že riaditeľka ju odtiaľ chcela dostať dlhé mesiace. Všetko sa podľa nej začalo, keď sa postavila na stranu zakladateľa múzea Michala Bycka v kauze nesprávne zaevidovaného obrazu.
Pomocná kurátorka a muzeoedukologička Carmen Cilipová (46) ostala bez práce od 1. februára. „Riaditeľka prišla s tým, že má zamestnancom z odborného úseku dať výpoveď. Bola som v šoku, niečo také som nečakala. Pod nátlakom som podpísala dohodu o ukončení pracovného pomeru,“ hovorí Cilipová a pokračuje: „Riaditeľka mi už v septembri navrhla, aby som odišla na vlastnú žiadosť. To bola reakcia na to, že som sa v kauze nesprávne zaevidovaného obrazu postavila na stranu kurátora Michala Bycka.“
Jediné európske múzeum Warhola momentálne funguje bez kurátora, Bycko je totiž dlhodobo práceneschopný. Riaditeľka v tom však problém nevidí. „Pani Cilipová rozviazala pracovný pomer dohodou, ktorá vznikla na základe dlhodobej komunikácie o pracovných záležitostiach. Post pomocného kurátora a muzeoedukológa je momentálne v múzeu zbytočný,“ vyjadrila sa Ľudmila Štecová, podľa ktorej múzeum absenciou kurátora neutrpí a akúkoľvek zaujatosť voči Byckovi a jeho nasledovníkom odmieta. Prešovský samosprávny kraj sa k situácii v múzeu do uzávierky nevyjadril.
Varovný prst však dvíha Spoločnosť Andyho Warhola. „Došlo k obvineniu doktora Bycka, ktorý s Warholovcami komunikuje. Dráždi sa tým americká strana. Samotný James Warhola vyjadril poľutovanie nad situáciou,“ hovorí prezident spoločnosti Martin Cubjak s tým, že mnohí súkromní zberatelia sú zo situácie nervózni. „Reálne hrozí, že z múzea vezmú svoje obrazy. Ostalo by tam len asi 30 diel. Pokiaľ nedôjde k náprave, tak nadácia Andyho Warhola pristúpi k odobratiu značky v názve múzea,“ dodal.