Celková chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 75,6 percenta. Najviac chorých bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom, informoval hlavný hygienik Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Chrípku a jej podobné ochorenia diagnostikovali lekári u 15 388 ľudí, čo predstavuje 17,7 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najviac prípadov chrípky bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Košickom. Najčastejšie ochoreli deti vo veku 15 až 19 rokov.
Prevenciu voči chrípke netreba podceňovať, nie je banálnym ochorením, upozorňujú hygienici. Počet chorých na chrípku od začiatku tohto roka totiž narastá. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku, ktorá prichádza náhle.
"Treba si dopriať vitamíny, otužovať sa, pravidelne vetrať a často si umývať ruky," radí ÚVZ SR. Silnejšiu imunitu možno podporiť i dostatkom spánku či minimálne polhodinovým denným cvičením alebo prechádzkou. Hygienici radia jesť ovocie a zeleninu s vyšším obsahom vitamínu C ako sú jablká, kyslá kapusta, citrusy, paprika, brokolica, chren či cesnak. Najúčinnejšou ochranou je však očkovanie, na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Očkovať sa možno do prepuknutia epidémie chrípky.