Srdcom XXIII. zimných olympijských hier bude športový park Alpensia v Pjongčangu, asi štyridsať minút autom od prímorského mesta Kangnung, kde sa uskutočnia halové súťaže v odvetviach na ľade. Horská provincia Kangwon na severe Kórejskej republiky privíta zimné hry od 9. do 25. februára 2018. Pod piatimi kruhmi sa očakáva účasť približne 3000 športovcov z vyše 90 krajín, ktorí budú súťažiť v rekordných 102 disciplínach v 16 športových odvetviach, takže sa prvýkrát v histórii na zimnej olympiáde rozdá viac ako sto medailových kolekcií.
Pjongčang nepatrí k tradičným "mekkám" zimných športov, aj preto hlavné motto kórejských organizátorov pri kandidatúre znelo: "Nové horizonty". Od roku 2004, keď sa mesto začalo uchádzať o hry, prebehlo v jeho okolí viac ako 25 testovacích podujatí, na ktorých sa zúčastnili športovci z vyše 45 krajín. Týmto spôsobom získali organizátori potrebné skúsenosti a aj vďaka nim dokázali napokon priviesť prvé zimné hry na kórejský polostrov a tretie na ázijský kontinent.
Tohtoročné ZOH zároveň odštartujú minisériu najväčších športových udalostí na ázijskom kontinente. Dva roky po Pjongčangu sa odohrá olympiáda v Tokiu a o ďalšie dva roky je so zimnými hrami na rade Peking. Za uplynulých 60 rokov sa doteraz stalo iba raz, aby jeden kontinent organizoval tri olympiády v rade. Podarilo sa to Európe, keď za sebou nasledovali ZOH 1992 v Albertville, OH 1992 v Barcelone a ZOH 1994 v Lillehammeri.
Pjongčang má už teraz niekoľko prvenstiev. Privíta rekordných 102 disciplín, čo je o štyri viac ako naposledy v Soči. MOV pristúpil po ZOH 2014 k zmenám, z programu vyradil súťaže mužov a žien v paralelnom slalome snoubordistov, no v rovnakom odvetví premiérovo pridal súťaže v Big Air. Novinkou sú aj preteky rýchlokorčuliarov s hromadným štartom mužov a žien a súťaže miešaných tímov v curlingu a v zjazdovom lyžovaní. Ďalší míľnik pokoril Pjongčang už pred štartom tým, že sa na jeho športoviskách uskutoční najviac pretekov žien a miešaných tímov v histórii ZOH.
A Pjongčang dosiahol "nový horizont" aj v ďalšej oblasti - ako hlása jedna časť motta o búraní hraníc. Na Olympijský štadión totiž počas otváracieho ceremoniálu vpochodujú spoločne športovci, tréneri, funkcionári a ďalší členovia tímov oboch strán aj KĽDR aj Južnej Kórey demarkačnou líniou rozdeleného polostrova. Týždeň pred štartom športového sviatku predali 74,8 percent zo vstupeniek, čo je približne 799.000 kusov. "Atakujeme hranicu 75 percent, ale máme ešte veľa najmä tých drahších vstupeniek, takže urýchlene potrebujeme prijať opatrenia, aby sme podporili ich predaj," zdôraznil šéf organizačného výboru Lee Hee-beom.