Doposiaľ mali túto povinnosť okolití vlastníci, čo bugárovci považujú za protiústavné. Nevôľu to pritom vyvolalo aj v koalícii - niektorí poslanci Smeru tvrdia, že ide o ďalší balvan pre samosprávy bez finančného krytia. Vlna odporu už zaznieva aj zo strany miest a obcí.
Odhŕňať sneh sú povinní majitelia domov či obyvatelia panelákov. No priľahlé chodníky sú zväčša vo vlastníctve samospráv. „Tento socialistický zákon z roku 1961 zaviedol povinnosť starať sa o majetok, ktorý patrí niekomu inému. Bizarnejšie je to, že ľudia majú brať zodpovednosť za prípadné úrazy na nich. Tento stav je protiústavný,“ povedal poslanec Mosta-Hídu a ústavný právnik Peter Kresák. „Terajšia právna úprava je obzvlášť nespravodlivá k chorým a starším osobám, ktorých schopnosť starať sa o chodníky môže byť do značnej miery obmedzená,“ obhajujú svoj návrh z ministerstva dopravy.
Nový zákon, naopak, kritizuje Združenie miest a obcí Slovenska. „Výrazne by sa zvýšili výdavky samospráv a návrh by bol aj nevykonateľný. Problémové by bolo nájdenie sezónnych pracovníkov, keď poznáme výkyvy počasia. Týždeň sneží a dva týždne je pekne,“ argumentuje hovorca ZMOS Michal Kaliňák. Ten hovorí, že zimná údržba sa na Slovensku historicky formovala na základe domovského práva, ktoré hovorí o tom, že človek nemá zveľaďovať len svoj majetok, ale aj bezprostredné okolie. „Podobne ako to je vo Švajčiarsku,“ doplnil.
Kríza v Smere
Zmenu sa snaží zvrátiť paradoxne smerácky poslanec a primátor Hnúšte Michal Bagačka. „Nie sú vyčíslené finančné vplyvy a mestá a obce by sa na to mali minimálne pripraviť,“ povedal v parlamente, keď sporný bod navrhoval vypustiť. „Ide o sezónne práce. Nikto nevie, kedy napadne sneh, a nedá sa to riešiť pevným pracovným pomerom. Rozpočty v obciach sú uzavreté,“ podporil ho ďalší smerák Miroslav Číž.
Vedenie Smeru napriek tomu vydalo jasný odkaz, že si pre chodníky nedajú rozvracať vládnu koalíciu. „Návrh zákona prešiel vládou, kde získal podporu,“ odkázal šéf poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč. SNS sa nevyjadrila, ako sa k návrhu postaví, no Smer môže rátať s podporou časti opozície. Primátor Trenčína Richard Rybníček si myslí, že s prísunom financií by to vedeli zvládnuť. „Nie je to o nesúhlase. No ak nám naďalej bude štát pridávať nové kompetencie bez finančného krytia, tak to bude pre mestá neúnosné,“ povedal.
Ako to je dnes
- znečistenie, poľadovicu a sneh na chodníkoch priľahlých k nehnuteľnostiam v zastavanom území sú povinní bez prieťahov odstrániť vlastníci
Čo navrhujú
- za odstránenie nedostatkov na chodníkoch a za spôsobené škody sú zodpovední ich správcovia, teda väčšinou mestá a obce