Po rokoch rokovaní a vypracovaných štúdií sa tak Európsky parlament rozhýbal a už budúci týždeň chystá veľký krok. Prvýkrát bude hlasovať o tom, aby sa na starom kontinente zosúladil len jeden čas - podľa všetkého zimný. Čo na pripravované zmeny hovoria bežní Slováci?
Posúvanie času spôsobuje najmä starším a deťom obrovské problémy. „Väčšina mojich pacientov citlivo reaguje na zmenu času, riešime problémy s tlakom či bolesti hlavy,“ vysvetľuje lekárka Etela Janeková. Efektívne využívanie denného svetla či menej dopravných nehôd sa v praxi príliš neosvedčilo. „Žiaden pozitívny vplyv na ekonomiku to podľa mňa nemalo, skôr to negatívne vplývalo na ľudí a následne na ich efektivitu práce,“ tvrdí ekonóm Martin Reguli.
Historické rokovanie
O radikálnom kroku prejsť len na jeden čas, bude európsky parlament hlasovať vôbec po prvý raz. Väčšina našich zástupcov je tejto myšlienke naklonená. „Je načase, aby sme toto nezmyselné menenie času skončili a podľa toho, ako to cítim, tak sú dobré šance, že táto rezolúcia bude schválená,“ hovorí europoslanec Eduard Kukan. Tomuto rozhodnutiu predchádzali prieskumy, ktoré si nechali v Bruseli vypracovať.
Pozitívny dopad vraj vôbec nie je merateľný. „Výsledky absolútne nepotvrdili potrebu dvojitého času počas jedného roka. Zle to vplýva na samotnú psychiku, šoférovanie, hospodárstvo,“ objasňuje svoj postoj Monika Beňová. Pridáva sa aj Richard Sulík, ktorý hovorí, že hlavný argument - úspora energie je len symbolická.
Niektorí sú proti
Slovenskí europoslanci vysvetľujú, že sa streli s pozitívnymi reakciami na tento návrh, avšak niektoré krajiny majú so zrušením problém. „Vo výbore pre dopravu to podporila každá politická skupina. Sú niektoré štáty - Belgicko, Francúzsko, ktoré hovoria, že to bude témou kampane do eurovolieb. Tam budú niektorí, ktorí budú hlasovať proti. Nemci sú napríklad väčšinovo za,“ popisuje situáciu europoslankyňa Anna Záborská. Ak parlament na budúci týždeň rezolúciu odklepne, samotné rozhodnutie dostane do rúk Európska komisia. „Bude to podnetom pre Európsku komisiu, aby tú smernicu zmenila. Mali by ňou byť potom viazaní,“ dodala Záborská.
Európska komisia tvrdí, že európske pravidlá boli prijaté, aby predišli chaosu a komplikáciam v doprave či komunikačných systémoch. „Čas sa posúval všade v inom termíne. Striedanie letného a zimného času si zaviedli jednotlivé členské štáty, lebo rozhodnutie o časových štandardoch je ich kompetenciou,“ povedala Ingrid Ludvíková.
Ako zmena ovplyvňuje bežný život?
Všetkým sa uľaví
Stanislav Becík, agropodnikateľ
Konečne sa tým začal niekto zaoberať. Reči o výhodách pre spoločnosť sa podľa môjho názoru vôbec nepotvrdili. Pre poľnohospodárov aj zvieratá bude určite lepšie, ak bude jednotný kontinuálny čas a nebude sa to meniť.
Je to o stereotypoch
František Skokan, psychiater
Máme vytvorené určité stereotypy, ktoré neradi porušujeme. Ak má človek urobiť zmenu, tak to na niekoho môže negatívne pôsobiť. Ide však len o vnútorné rozpoloženie, ktoré môže u niekoho prejsť aj do vonkajších prejavov. Pacienti sa s tým vyrovnávajú max. dva týždne.
Trpia najmä starší a deti
Etela Janeková, internistka
Väčšina mojich pacientov to zle znáša. Problémoví sú najmä starší ľudia, malé deti, ale napr. aj osoby, ktoré trpia srdcovo- cievnymi chorobami. Prejavuje sa to u nich najmä bolesťami hlavy, zvýšenou únavnosťou a zmenami tlaku. Niektorí sa z toho spamätávajú aj mesiac.
Na ekonomiku to nemá vplyv
Martin Reguli, ekonóm
Predpoklady, že by zmena času z letného na zimný mala mať nejaký dosah na ekonomiku, sa podľa môjho názoru nepotvrdili. Možno by stálo za to urobiť prieskum, či z toho nejaké podniky z hľadiska úspory energií niečo mali,. Myslím si, že plánovaná zmena neovplyvní ekonomiku.
25. 3. 2018
- dôjde k zmene na letný čas posunutím o jednu hodinu dopredu, teda z 2.00 hod. na 3.00 hod.
28. 10. 2018
- hodiny si nastavíme o hodinu späť, z 3.00 hod. na 2.00 hod. a prejdeme na zimný čas
Vplýva na vás časový posun?
Iveta (52), Zvolen
Súhlasila by som s tým, že sa čas už viac nebude meniť. Mne sa pri každej zmene času naruší biorytmus a trvá mi aj 2-3 týždne, kým si zvyknem na zmenu. Večer sa mi potom nechce ísť spať a ráno vstávať.
Michaela (34), Lučenec
Mne osobne zmena času zo zimného na letný a opačne neprekáža, vnímajú to skôr moje deti, ktorým trvá pár dní, kým si na to zvyknú.
Karin (25), Bratislava
Vyhovuje mi to tak, ako to je, na zmenu času som zvyknutá odmalička na nerobí mi to žiadne problémy.
Zaujímavosti o zmene času
Kto myšlienku striedania letného a zimného času koncipoval, bol zrejme Američan Benjamin Franklin v 18. storočí, aby sa ušetrilo na sviečkach.
1916 - prvýkrát bol na území Slovenska (vtedy Rakúsko- Uhorska) zavedený letný čas.
1979 - zmena na letný čas schválená a kontinuálne trvá doteraz.
1999 - prvýkrát sa končil letný čas v októbri, dovtedy to bolo v septembri.
2011 - pôvodne dovtedy naplánovala Európska únia koniec letného času, potom sa však plán zmien predĺžil na ďalších 5 rokov.
Island - v 3 štátoch Európy sa letný čas nepoužíva, a to na Islande a od roku 2011 aj v Bielorusku a Rusku.