Hoci sa narodil v Košiciach, je českým občanom, ochranárom a v minulosti aj dočasne viedol tamojšie ministerstvo životného prostredia. Nový šéf Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko (56) trávi voľný čas v prírode, ktorej ochrane venoval celý profesionálny život. Pritom neváha vziať do ruky gitaru, či ugrilovať špekáčiky.
Aké sú najdôležitejšie úlohy vášho úradu?
- Vytvoriť prepojenie medzi Bruselom a Slovenskom, informovať, čo Únia robí pre ľudí a zároveň informovať Európsku komisiu o tom, ako sa vyvíja situácia na Slovensku.
Ste v pozícii, že vám na počkanie zdvihnú telefón Fico, Kiska alebo Juncker?
- Na počkanie to nebude, ale mám komunikačný prístup do najvyšších poschodí.
Na Slovensku vnímame ako silnú tému korupciu. Aké je meno našej krajiny v tomto smere v Bruseli?
- Je to všeobecný problém, ktorý sa snaží Brusel riešiť. Má na to svoje orgány a myslím, že v spolupráci s národnými vládami sa snaží k tomu pristupovať proaktívne. Ale nepovedal by som, že by v tom niektorá krajina výrazne vyčnievala.
Debatuje sa o rozpočte Únie po roku 2020, keď by už krajiny bývalého východného bloku nemali čerpať eurofondy. Nastal ten čas?
- To je skreslená informácia. Je jasné, že s postupom času sa rozdiel medzi tým, koľko krajiny dávajú a koľko dostávajú, môže meniť. Ale myslím si, že je predčasné hovoriť, že to určite bude menej. To zatiaľ nenastane. Dôvod, prečo sa tie financie poskytujú, stále ešte trvá.
V súvislosti s eurofondmi sa vynorilo viacero korupčných škandálov. Je táto forma pomoci správna?
- Vždy, keď sa rozdeľujú peniaze, je tam riziko, že niekto bude systém zneužívať. Pre mňa to nespochybňuje význam peňazí, ktoré pomáhajú krajinám.
Premiér Fico otvoril otázku dvojakých potravín. Je to problém, ktorý Úniu trápi, alebo je to skôr marketingový ťah predsedu vlády?
- Je to problém, ktorý vnímajú ľudia v stredoeurópskom priestore. Súvisí to s naším chápaním toho bývalého rozdelenia a s túžbou, aby to bolo rovnaké. Ten problém reálne existuje, ale jeho rozsah nie je taký obrovský.
Ste vyštudovaný ekológ. Bude životné prostredie súčasťou vašej agendy v úrade?
- Mojou agendov je podpora európskych záležitostí, ktorou veľkou súčasťou je aj environmentálna politika. Slovensko je z hľadiska prírody bohatou krajinou a je tu čo chrániť. Je pravda, že dochádza k niektorým excesom, no nielen na Slovensku. Poznám a sledujem napríklad aktivitu My sme les, je to vec, ktorá ma zaujíma a o ktorej budeme diskutovať.