Replikou z Malého princa sa pravdepodobne inšpirovala aj Poľka Roksana Grochowska (21), ktorá si pred tromi rokmi zaobstarala malú líštičku. Jej snom bola odjakživa výchova divej zveri. Roksana sa cvičeniu líšky Freyi začala venovať na plný úväzok a dnes ryšavé zvieratko zvláda mnoho pekných trikov.
Roksana je odmalička milovníčkou zvierat. Cvičí a stará sa o svojich dvoch psov, jorkšírskeho teriéra a nemeckého ovčiaka, vždy však túžila vychovávať aj divé zviera. Keď sa na internete objavili fotografie líšky a tínedžerky, všetci si mysleli, že ju našla niekde v lese. Príbeh Roksany a Frey, ako líšku nazvala, je však úplne iný. „Kúpila som si ju od chovateľa na výcvik,“ prezradilo nám dievča.
Pýtate sa, na čo by niekto choval líšky? Okrem zoologických záhrad líšky v zajatí držia aj na cvičenie poľovníckych psov, aby prekonali strach z divého zvieraťa. Niektorí poľovníci ich chovajú spolu so psami. Každopádne, Roksana sa o Freyu začala starať, keď mala iba jeden mesiac. Po troch rokoch sú z nich nerozlučné parťáčky, no vybudovať si takýto vzťah nebolo ľahké. Cvičiť líšku je oveľa ťažšie, ako cvičiť psov. Človek musí pracovať jednak na skrotení malého divocha a tiež na budovaní vzťahu a dôvery. Najťažšie na tréningu divého zvieraťa je donútiť ho ku koncentrácii. Podľa Roksany sa Freya aj dnes dokáže sústrediť maximálne 5 – 6 minút. Za tento čas ju musí chovateľka naučiť čo najviac.
Aj keď sa dopyt po chove líšok v domácom prostredí zvyšuje, Roksana radí ľuďom, aby si to dobre rozmysleli. Udržať divé pudy na uzde je veľká výzva. Freya je podľa jej majiteľky ako neriadené tornádo, ktoré by určite nemohla chovať v dome, lebo by ho zničila. Líška potrebuje špeciálny výbeh a rozmanitú stravu. Nedá sa kŕmiť iba granulami ako psy, pretože môže začať chradnúť. Okrem toho má líška výrazný špecifický pach, ktorý vylučuje zo žliaz pri konečníku v každej emocionálnej situácii a ostré zúbky a pazúry, ktorých odtlačky na sebe nosí každý majiteľ líšky.
Ak by ste chceli ísť do takéhoto dobrodružstva, nezabúdajte, že líška sa na Slovensku radí medzi „nebezpečné druhy zvierat“. Na jej chov treba mať povolenie orgánu štátnej veterinárnej správy príslušného podľa miesta chovu zvieraťa.
Rýchle fakty
Cicavec z čeľade psovité
• Žije: Severná Amerika, Európa, Ázia
• Dĺžka: 1,3 metra
• Výška v kohútiku: 35 – 38 cm
• Hmotnosť: 7 – 10 kg
• Potrava: menšie cicavce, vtáky, rastliny a plody
• Zaujímavosť: Opatrne sa blížiacu líšku je takmer nemožné spozorovať, lebo dokonale splynie s lesným prostredím. Má excelentný sluch, dokáže počuť tikanie hodiniek na vzdialenosť takmer 40 metrov.