Slovensko tvorí len niečo vyše 1 % počtu obyvateľov Európskej únie, no aj tak sa mu podarilo rozhýbať celokontinentálnu tému, a to dvojakú kvalitu potravín. Česká eurokomisárka pre ochranu obyvateľov Věra Jourová (53) po slovenskej iniciatíve chce presadiť, že výrobcom takýchto potravín by okrem spoločenského odsúdenia hrozili aj sankcie. Už o pár mesiacov by mal Brusel schváliť, že podobné maniere pribudnú na zoznam nekalých obchodných praktík.
Otázku dvojakej kvality potravín spustili vlaňajšie testy, ktoré preukázali, že šunka či rybie prsty predávané na Slovensku sú menej kvalitné ako u susedov v Rakúsku. Výrobky mali pritom totožné obaly. Témy sa chytilo ministerstvo pôdohospodárstva, ako aj premiér Robert Fico (53), ktorý zvolal krajiny V4. Zorganizoval potravinový samit v Bratislave a tému si pod krídla zobral aj šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Jourová chce presadiť, aby sa podobné machinácie dostali na zoznam zakázaných nekalých obchodných praktík. „Myslíme celkom vážne, že vymetieme dvojakú kvalitu potravín zo spoločného európskeho trhu,“ rázne vyhlásila. Za nekalé obchodné praktiký hrozia pokuty v desaťtisícoch eur. No návrh Jourovej ráta aj s možnosťou podávať hromadné žaloby medzi jednotlivými krajinami.
Výrobcovia sa bránili, že pri rôznych zloženiach potravín vychádzali z chuťových zvyklostí jednotlivých národov. „Pokiaľ výrobca preukáže, že vykonal rozsiahle testovanie chuťových preferencií, bude mať rozdielne zloženie aj naďalej,“ odkázala Jourová. No vyhraté ešte nemá, s jej návrhom sa musia stotožniť Európska komisia, jednotlivé krajiny Únie, ako aj Európsky parlament.
Rôzna kvalita potravín sa objavuje medzi krajinami pôvodnej Európskej únie a štátmi bývalého východného bloku. Preto kauzu vníma citlivo aj Európska komisia. „Súvisí to s naším chápaním toho bývalého rozdelenia a s túžbou, aby to bolo rovnaké,“ hovorí šéf Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. „Slovenskí spotrebitelia majú právo na rovnakú kvalitu potravín predávaných pod rovnakou značkou,“ povedala v TA3 ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
ZAKÁZANÉ PRAKTIKY
- Ak by návrh prešiel, tak by sa rozdielna kvalita pod rovnakým obalom brala ako nekalá obchodná praktika, ktorá zapríčiňuje oklamanie spotrebiteľa, je nepravdivá a ľudí uvádza do omylu. Za to by výrobcom hrozila finančná pokuta.
Čo sa zmení
- Dvojaká kvalita by bola zakázaná.
- Vytvorí sa spoločná metodika kontroly.
- Ľudia z viacerých štátov by proti nekalým praktikám mohli podávať hromadné žaloby.