Ide o najciteľnejšie ochladenie diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami od jari minulého roka, keď holandské úrady nepovolili vstup do krajiny dvom tureckým ministrom, ktorí chceli vystúpiť na politických mítingoch tureckej menšiny pred referendom o posilnení právomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. "Aj napriek diskusiám sme odvtedy nedosiahli dohodu o tom, ako normalizovať naše vzťahy," uviedol šéf holandskej diplomacie Halbe Zijlstra.
Post veľvyslanca v Ankare bol neobsadený od apríla 2017, ale oficiálne oznámenie o stiahnutí veľvyslanca potvrdzuje, že rokovania v snahe normalizovať vzájomné vzťahy zlyhali. Zijlstra spresnil, že do celkového vyriešenia situácie žiaden nový veľvyslanec Turecka nebude v Haagu prijatý, a dodal, že toto posolstvo bolo odovzdané tureckému chargé d'affaires.
Diplomatická roztržka sa začala vlani v marci, keď holandská strana nepovolila tureckému ministrovi zahraničných vecí vstup do krajiny, kde sa chcel stretnúť s členmi tureckej menšiny a obhajovať referendum o rozšírení právomocí prezidenta. O niekoľko dní neskôr to holandské úrady zakázali aj tureckému ministrovi pre rodinu a vyviedli ho z krajiny s policajnou eskortou, čo naživo odvysielala turecká televízia. Erdogan následne holandskú vládu obvinil z "pozostatkov nacizmu" a mal znevažujúce poznámky o úlohe holandských vojakov pri masakri v bosnianskej Srebrenici.
Zijlstra v januári vyzval Turecko, aby prejavilo zdržanlivosť v severozápadnej Sýrii, kde turecká armáda bojuje s kurdskými milíciami, a vyjadril obavy, že Ankara sa pripravuje na rozsiahlu operáciu za svojimi hranicami.