Po upozornení praktického odborníka na zanedbávanie alebo odopieranie liečby, hygienik nariadi aj izoláciu pacienta a zabezpečí to aj polícia. Vlani zaznamenali až 115 prípadov ochorení, teraz ich len od začiatku roka pribudlo približne 10. Situáciu komplikuje fakt, že v trebišovskej nemocnici dávnejšie zrušili kožné lôžkové oddelenie.
Prednosta Okresného úradu Trebišov Rastislav Petrovič po krízovom štábe potvrdil, že vzhľadom na mimoriadnu situáciu museli prijať vážne rozhodnutie, aby sa nákaza nešírila ďalej. „Hygienik teraz môže nariadiť izolovanie chorých, pričom v prvej vlne ide o 7 nositeľov tohto ochorenia,“ uviedol. "Na RÚVZ so sídlom v Trebišove bolo v mesiaci január 2018 poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti hlásených 10 ochorení na syfilis. V mesiaci január 2018 boli hlásené aj ochorenia na syfilis u osôb do 18 rokov. U osôb chorých na syfilis, ktorých identifikuje poskytovateľ zdravotnej starostlivosti za účelom zamedzenia ďalšieho vzniku a šírenia tohto prenosného ochorenia a písomne ich oznámi na RÚVZ so sídlom v Trebišove, bude rozhodnutím RÚVZ so sídlom v Trebišove nariadená izolácia v zdravotníckom zariadení. Izolácia bude nariadená tým chorým, u ktorých poskytovateľ zdravotnej starostlivosti identifikuje, že je to potrebné z dôvodu rôznych okolností zistených v súvislosti s procesom šírenia nákazy," informuje Lucia Demesová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva
Popri spolupráci s lekármi, políciou a prokuratúrou pripomenul aj úlohu mesta, ktoré by malo prispieť k osvete a náprave. Podľa zástupkyne regionálnej hygieničky v Trebišove Lucie Demesovej v miestnej osade je najväčšie ohnisko syfilisu v celom okrese, v ktorom na túto nákazu vlani trpela až tretina všetkých pacientov na celom Slovensku. Odborníci majú na pretrvávanie nákazy práve v tomto regióne jednoduché vysvetlenie. Podľa nich tu dochádza k sexu v úzkej a uzavretej komunite v katastrofálnych hygienických podmienkach, pričom nakazené osoby majú nízke vzdelanie a liečbu často odmietajú.
Situáciu komplikuje aj to, že v trebišovskej nemocnici dávnejšie zrušili kožné lôžkové oddelenie. Aktuálne tam liečia chorých len v dennom stacionári, pričom pacienti dostávajú injekcie v 5-dňovom cykle. Tých majú dostatok, no vážne chorých, ktorí si vyžadujú izoláciu, bude potrebné hospitalizovať inde - v Michalovciach na infekčnom oddelení alebo v dvoch nemocniciach v Košiciach, kde spádovo nemajú problém ani s liečbou detí. „Kožná klinika v súčasnosti disponuje počtom lôžok 29, z ktorých väčšina je trvalo obsadená. Zvyšné kapacity možno v prípade potreby využiť na hospitalizáciu pacientov s infekčným štádiom syfilisu,“ informovala hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.
Štádiá ochorenia:
1. V mieste vniknutia baktérie vzniká vyrážka, nasleduje zdurenie uzlín, slabosť, únava, bolesti
2. Fľaky na koži, na sliznici v ústach, zápal kostí a oka, vypadávanie vlasov, horúčka
3. Poškodenie srdca, ciev, kože, kostí, kĺbov, mozgu a nervovej sústavy, končí sa aj smrťou