Reč, ktorú slovník zachytáva, sa bežne požívala do polovice minulého storočia. Potom sa začal región poslovenčovať. „Slová v slovníku majú pôvod v mnohých jazykoch sveta. Angličtine, nemčine, ruštine, poľštine, češtine, maďarčine, ale aj gréčtine, holandčine či taliančine,“ povedal autor slovníka.
Hoci je Ján Birčák profesorom fyziky, nechcel dopustiť, aby výrazy, ktoré ho obklopovali odmalička, nadobro vymizli. „Mladí už dnes množstvo slov nepoužívajú. Keď vymrie staršia generácia, hrozí, že niektoré slová sa nadobro stratia. Preto som ich chcel zosumarizovať,“ vysvetľuje čulý dôchodca, ktorému zostavovanie knihy so 165 stranami zabralo množstvo času. „Venoval som tomu najmenej 5 rokov svojho života. Množstvo slov som konzultoval so staršími ľuďmi z regiónu. Niektoré poznalo už len zopár z nich,“ pripomenul.
O slovník, ktorý sa predáva za symbolické 4 €, aby sa pokryli autorove náklady, je veľký záujem. „Ozývajú sa nám ľudia z celého východného Slovenska. Už sme vypredali všetko, čo sme mali, musíme priviezť nové výtlačky. Jeden máme aj v knižnici, aby sme sa k reči našich predkov mohli vždy vrátiť,“ uzavrel starosta Čirča Michal Didík. Kniha sa dá objednať na úrade, ktorý vedie.