Z floridského Mysu Canaveral odštartovala k prvému testovaciemu letu ťažká raketa spoločnosti SpaceX Falcon Heavy, najsilnejší raketový nosič súčasnosti. Súkromná americká spoločnosť vizionára Elona Muska chce raketu v budúcnosti využívať k letom na Mesiac a Mars.
Počas letu sa od rakety oddelili tri prvé stupne. Dva pomocné, ktoré boli už raz použité, bezpečne pristáli v areáli Mysu Canaveral. Nový centrálny stupeň, ktorý sa oddelil neskôr, mal pristáť na plošine v Atlantickom oceáne asi 500 kilometrov ďaleko od Floridy. Ani takmer dve hodiny po štarte ale o jeho osude neboli žiadne správy. V nákladovom priestore mal Falcon Heavy elektromobil Tesla Roadster, ktorý má obiehať po dráhe okolo Slnka.
Ťažká raketa, ktorú v parametroch pre hmotnosť nákladu prekonáva len legendárny americký Saturn V, vznikla rozšírením menšej nosnej rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupne. Falcon 9 je v prvom stupni vybavený deviatimi motormi, Falcon Heavy ich má trojnásobok. Musk opakovane varoval, že prvý let sa nemusí podariť, podľa televízie CNN sú v pláne ešte ďalšie dva testy.
Prvý štart, ktorý v utorok na mieste sledovali tisícky Američanov i zahraničných zvedavcov, vyvoláva pozornosť nielen ako revolučný projekt, ale aj ako vesmírna atrakcia vďaka červenému Muskovmu automobilu. Ten poletí vesmírom rýchlosťou až jedenásť kilometrov za sekundu, čo je 39 600 kilometrov za hodinu, a dostane sa až do vzdialenosti 400 miliónov kilometrov od Zeme.
Podľa správy Kennedyho vesmírneho strediska sa štart oneskoril. Príčinou bol silný vietor v horných vrstvách atmosféry. Falcon Heavy mal k ceste do kozmu vyhradenú dobu zhruba do 22:00 SEČ. Odloženie letu len krátko pred štartom nie je nič výnimočné, odpočet môže zastaviť priamo letové stredisko, alebo automaticky riadiaci systém na základe nezrovnalostí pri vyhodnocovaní dát alebo pri zlom počasí. Ak letové stredisko nezistí žiadny dôvod, prečo v štarte nepokračovať, odpočet opäť spustí.