V utorok o 21.45 hodine nášho času z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride odštartovala najsilnejšia raketa súčasnosti. Do kozmu vyviezla červenú Teslu, ktoré patrí priamo Muskovi. Športiak na elektrický pohon bude na nekonečne dlhej misii obiehať okolo Slnka, pričom svetu ponúkol unikátne zábery našej planétu z vesmíru.
Keď o 21.45 hod. nášho času spustili odpočítavanie, 27 raketových motorov začalo hlasno burácať. Celý svet s napätím pozoroval, ako sa Falcon Heavy úspešne odlepil od štartovacej plošiny v Kennedyho vesmírnom stredisku a obrovskou silou sa rútil k oblakom. Počas štartu znela pieseň Space Oddity od Davida Bowieho. Najlepší zážitok mali tisíce šťastlivcov, ktorí štart sledovali z okolitých pláží a mostov. Ďalšie milióny zvedavcov udalosť pozerali live na YouTube, ktorý vysielal svoje 2. najväčšie živé vysielanie v histórií.
Tesla už putuje k Marsu
Rozhodujúce boli prvé minúty po štarte. Najskôr sa od rakety oddelili dva bočné stupne, následne aj centrálny stupeň. Dva pomocné po 8 minútach elegantne pristáli v areáli Mysu Canaveral. Nový centrálny stupeň však to šťastie nemal. Pôvodne mal pristáť na plošine na hladine Atlantického oceánu približne 500 km od Floridy. Na brzdenie mu však neostalo dosť paliva a podľa Muska sa zrútil v rýchlosti viac ako 480 km/hod. do oceánu. Ani to však spoločnosti SpaceX nepokazilo radosť. Podľa jej zakladateľa to mohlo dopadnúť aj horšie. „Mal som pred očami obraz gigantickej explózie na štartovacej ploche,“ opísal Musk svoje pocity po úspešnom štarte rakety. „Našťastie sa to ale nestalo. Bláznivé veci sa stávajú skutočnosťou,“ dodal šťastný vizionár, ktorý chce osídliť Mars.
V nákladnom priestore rakety bola umiestnená Muskova stará Tesla, za ktorej volantom sedí figurína legendárneho hviezdneho muža Starmana. Na dispeji na prístrojovej doske svieti nápis „Žiadnu paniku“ z románu Stopárov sprievodca po galaxii od Douglasa Adamsa. Červená Tesla momentálne letí k Marsu a keď sa k nemu priblíži, zmení smer tak, aby mohla po heliocentrickej dráhe krúžiť okolo Slnka podobne ako planéty. Auto má tri kamery, ktoré ponúkajú unikátne zábery na Zem z kozmu.
Budú aj komerčné lety
Úspešný let Falconu Heavy otvoril súkromnej firme SpaceX cestu ku komerčným letom. Prvé dva by sa mohli uskutočniť ešte v prvom polroku. Saudská Arábia si objednala vynesenie telekomunikačného satelitu Arabsat 6A. Ďalší kšeft bude pre americkú vládu a raketa do kozmu vynesie celú sériu vojenských a vedeckých satelitov. V pláne sú aj lety pre telekomunikačné spoločnosti Inmarsat a Viasat.
NASA blahoželá a má čo robiť
Falcon Heavy je dnes jedinou raketou, ktorá na nízku obežnú dráhu Zeme vynesie až 64 ton nákladu. NASA vyvíja nosič nazvaný SLS, ktorý má vyviezť ešte viac, avšak let rakety by bol o vyše 700 mil. eur drahší. Napriek tomu NASA konkurentom zablahoželala: „Vieme, aké úsilie stojí dostať raketu počas 1. letu do vesmíru a sme svedkami obrovského úspechu.“
Pomôže to výskumu Marsu
Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV
Vypustenie najsilnejšej rakety, akú súkromný sektor dokázal vypustiť na orbitálnu dráhu, je pokrokom v kozmonautike. Hoci Saturny boli výkonnejšie a silnejšie rakety, ale dnes sa už nepoužívajú. Modul rakety poletí k Marsu a bude po obežnej dráhe obiehať Slnko. Tento let výrazne pomôže výskumu Marsu, okolo ktorého teraz krúžia tri funkčné sondy.
Vývoj rakiet je budúcnosť
Ivan Bella, 1. slovenský kozmonaut
Táto raketa otvorila nové možnosti vyvážania materiálov do vesmíru. Prínosný je aj vyšší záujem o výskum Marsu, pretože Zem nás nedokáže živiť donekonečna, ani si udržať súčasné podmienky. Ak chce ľudstvo prežiť, zrejme si bude musieť hľadať miesto inde. To sa ale nezaobíde bez vývoja rakiet, ktoré sú schopné vyvážať stále viac a ďalej.