Zatiaľ stále nevedia, či niekto uhradí náklady na liečbu ich milovaného dievčatka, ktoré sa na Slovensku šplhajú k 200 000 €. Terezkiným prípadom sa už začína zaoberať aj samotný minister zdravotníctva Drucker. To, čo rodinu z Martina posledné dni drží nad vodou, je obrovská vlna pomoci, ktorá sa rozpútala po uverejnení ich príbehu v Novom Čase. Slováci opäť ukázali, že majú veľké srdce a začali sa dievčatku na jej nádej na vyliečenie skladať sami.
Slováci neváhali ani chvíľu a rodine, s ktorou sa osud kruto zahráva podávajú pomocnú ruku sami. V rodine Gajdošíkovej v posledných dňoch neprestávajú zvoniť telefóny, ľudia volajú a ponúkajú finančnú pomoc - každý, koľko môže. „Je to krásne vidieť, koľko ľudí chce pomôcť. Volajú známi, kamaráti, naši spolužiaci zo škôl, ktorí spontánne medzi sebou začali zbierať peniaze. Ozývajú sa nám aj ľudia, s ktorými sme sa roky nevideli. Stovky telefonátov prichádzajú aj od úplne neznámych ľudí, ktorí nám píšu na sociálnych sieťach alebo volajú na mobily,“ hovorí mama Terezky Lenka Mičková (40).
Väčšinou chcú poslať peniaze rodičia, ktorí majú doma rovnakého malého anjelika alebo si prešli podobným trápením, ale našli sa aj takí, ktorí si nedokážu pripustiť, aby tak krásne usmievavé dieťatko stratilo poslednú šancu žiť. „Počujem v hlase niektorých, že sú dojatí. Hovoria, že taká krásna bábika si zaslúži šancu žiť, a preto jej chcú pomôcť,“ utiera si slzy matka.
Chemotrapie nezaberajú
Kým nemocnica, poisťovňa a ministerstvo zdravotníctva hľadajú riešenia na jej záchranu, dievčatko prekonáva bolesti hrami a láskou rodičov. Kým sa vyriekne ortieľ nad osudom dievčinky, chystajú sa koncom mesiaca do Prahy na rádionukleárne oddelenie na liečbu rádioaktívnym jódom v kombinácii s chemoterapiou. Prekonala už jedenásť chemoterapií a tie posledné jej prestali zaberať, preto liečba ďalšími chemoterapiami je len získavaním času, aby sa metastázy nerozširovali ďalej.
Dievčatko trpá neuroblastómom čo je neustále vytváranie nádorov najčastejšie v nadobličkách a rozhodujúci je pre ňu každý jeden deň. Terezkiny rodičia poslali spolu s primárom detskej onkológie v Banskej Bystrici Pavlom Bicianom poisťovni Dôvera žiadosť na preplatenie liečby liekom Dinutuximab. Keďže malej princeznej už chemoterapia nezaberá, tento liek je podľa Biciana jej jedinou záchranou.
Zlomení rodičia
Minulý týždeň sa však rodičia od detskej doktorky dozvedeli zdrvujúcu správu, že v poisťovni ich žiadosť bude zamietnutá. S rovnakou informáciou disponoval aj primár Bician, ktorý bojuje za Terezkine uzdravenie. Táto správa z poisťovne rodičov zlomila. A hoci ju ešte písomne nemali vyrozumenie z poisťovne, tento verdikt sa dozvedeli. „Viete, je mi z toho všetkého zle. Je pravda, že na papieri nemám nič, ale keď mi zavolá obvodná doktorka našej Terezky, že ju informovali z poistovne Dôvera, že žiadosť je zamietnutá, je to pre mňa plne dôveryhodný zdroj informácii preto aby som niečo riešila,“ hovorí zúfalá mama. Okamžite, ako sa o tom dozvedeli, boli rozhodnutí urobiť pre svoju dcérku aj nemožné. „Zatiaľ žijeme z úspor, ale vieme, že malá má nádej na vyliečenie. Predáme aj strechu nad hlavou,“ vysvetľovať otec Terezky.
Minister sľúbil pomoc
Pomoc po medializácií v Novom Čase prisľúbil aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker. „Od prvého januára platí nový zákon , ktorým sme zvýšili takzvané prahové úrovne nákladovej efektivity inovatívných liekov. Aj tento konkrétny liek by dnes už prešiel kategorizáciou, ak by o to držiteľ registrácie požiadal a predložil posudok,“ vyjadril sa Drucker pre Nový Čas, ktorý dodal, že zdravotná poisťovňa má v individuálnych prípadoch zo zákona možnosť odsúhlasiť aj úhradu lieku, ktorý nie je kategorizovaný.
Rozhoduje sa tak na základe posúdenia individuálneho prípadu a svojich možností. „Ja už som v desiatkach prípadov komunikoval zo zdravotnými poisťovňami s manažmentmi a intervenoval. Budem aj v tomto prípade. Ak je akákoľvek šanca, že tento liek môže pomôcť aby sme intervenovali a pomohli tomuto dievčatku,“ dodal Drucker.